-128- Uit de opgeviste voorhistorische voorwerpen is duidelijker geworden hoe de levensomstandigheden destijds ter plaatse waren, toen van het huidige Zeeland uiteraard nog geen sprake was. Zo zijn beenderen en kiezen gevonden van de uitgestorven zgn. zuidelijke olifant die ongeveer twee miljoen jaar geleden hier leefde. Hij had een schouder hoogte tot wel vijf meter. De mammoet heeft hier ook ge leefd, maar dat was "slechts" dertig tot zestig duizend jaar geleden, in de laatste ijstijd. Bij Flaauwers werd in 1976 een stuk van een kaak met kies er in van de gevlekte hyena opgevist. Deze leefde hier zo'n 1 tot 1,5 miljoen jaar geleden. Eerder was daarvan al een fossiele keutel gevonden en waren beenderen met knaagsporen aangetroffen. Hyena's knagen op botten en hun uitwerpselen bevatten de kalk daarvan. De belangrijste vondsten betreffen die uit het pleistoce ne tijdvak, dat van de koude-perioden vóór het huidige ho- loceen, waarin de mens pas in deze streken verschijnt. Van vóór het pleistoceen, 1,5 a 2 miljoen jaar geleden zijn er ook vondsten, zoals genoemde olifant. En dan de in 1951 opgehaalde tanden van de reeds lang uitgestorven grote haai uit het eerdere miocene tijdperk. Maar ook van andere dieren die hier destijds leefden zijn overblijfselen ge vonden, o.a. van wilde zwijnen, herten, walrussen, paar den, neushoorns en walvissen, maar dan soms van andere soorten dan die we nu kennen. Ook de sabeltandtijger kwam hier voor. Koude en warmere perioden hebben elkaar duide lijk afgewisseld. De oudste beenderen, de zogenaamde zwarte botten, hebben metalen uit het zeewater opgenomen en zijn erg zwaar. De opgeviste botten worden eerst in zoet water gelegd om het zout er uit te laten trekken. Dan worden ze eventueel ge repareerd en vervolgens gedetermineerd. Daarna wordt al les geregistreerd en tentoongesteld of bewaard. Het mees te is in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie in Leiden te vinden. In Zierikzee zijn in het stadhuismuseum en in het maritiem- museum Gravensteen ook de nodige vondsten te bewonderen.

Stad en lande | 1985 | | pagina 16