-134- In het stadhuis zelf in de Gravenzaal oude portretten van de Hollandse graven en gravinnen. In de oude vroedschaps- kamer o.m. twee rijke schoorstenen en in de oude schepen zaal schilderstukken. De Vleeshal van 1603 is als meesterwerk van de Hollandse renaissance en van Lieven de Key aan te merken. Met de rijk versierde trapgevels en ramen, de pinakels er op en de af wisseling van rode baksteen en natuursteen is het een ju weel De bovenzaal heeft een prachtige eiken kap. Lieven de Key heeft een belangrijk aandeel geleverd in de vele historische monumentale gevels die in Haarlem te vin den zijn, veel trapgevels, met natuursteen verrijkt. De Grote- of St. Bavokerk is pas weer geheel gerestaureerd. Het is een laat-gothische kerk (ca. 1390 - 1520) met slanke houten kruistoren. Een eerdere stenen toren bleek te zwaar voor de onderbouw en werd in 1516 afgebroken. Het koor is buitengewoon groot. De gewelven van middenschip en koor zijn uit geldgebrek van hout. Daarom ook konden luchtbogen (buiten) achterwege blijven. Tegen de buitenzijde aan hebben later De Key en De Bray de vontkapel resp. de consistoriekamer gebouwd. In de grote binnenruimte vallen de gewelven op, het grote rijk versierde 28 meter hoge front van het Christiaan Mül- lerorgel uit 1738 (62 stemmen) en het koperen koorhek uit 1517. Verder de preekstoel, de koperen lezenaar uit 1499 en de gebeeldhouwde kanunnikenbanken in het koor met ge schilderde wapens. Frans Hals ligt er begraven. De tijd zal te kort zijn veel van de andere monumenten uit het rijke verleden van Haarlem te bewonderen. Ter plaatse zal een keuze gedaan worden. Het oude stoomgemaal Cruquius De eerste stoombemaling in Nederland was die van de 18.000 ha grote Haarlemmermeer, in 1852 door de gemalen Cruquius, Leeghwater en Lijnden, onafhankelijk van de wind dus, leeg gepompt.

Stad en lande | 1985 | | pagina 22