-142- Een bekend schrijver heeft eens neergepend: "Als men Zeeland wil overzien vanaf de Middelburgse Lange Jan, dan reikt de blik meestal niet veel verder dan Walcheren, en alles wat verder ligt blijft wazig. Zo heeft men ook in de historiografie Zeeland maar al te vaak als het ware bekeken vanaf de Lange Jan, met als gevolg dat alleen Wal cheren duidelijk zichtbaar was. De geschiedenis van Wal cheren is veel meer bestudeerd dan die van welk ander Zeeuws eiland ook....". Die woorden zijn van de hand van prof. Dekker, opgenomen in het voorwoord bij zijn proef schrift over Zuid-Beveland. Als Zuidbevelander staat hij daarin niet alleen. Wij kunnen daar ook over meepraten! Het verheugt Stad en Lande bijzonder juist hem het eerste exemplaar van het nieuwe Jaarboek te kunnen aanbieden. Zijn studie over Zuid-Beveland is als het ware een voor bode geweest van een weg die men in Zeeland slechts met moeite inslaat. Hij heeft in zijn studie Zuid-Beveland te midden van al de andere Zeeuwse eilanden geplaatst en zich ook niet beperkt tot de eigen studierichting, maar concreet samenwerking gezocht met andere discipline's en van hun resultaten gebruik gemaakt. Dat heeft geleid tot een bewonderingswaardig produkt dat elke geïnteresseerde in de Zeeuwse historie graag ter hand neemt. Integratie en samenwerking zijn twee begrippen die hij in zijn stu die voorhoudt. Wij op Schouwen-Duiveland hopen daar ons voordeel mee te doen. Hij besloot met de opmerking dat het niet vaak voorkomt een eerste kroniek aan te kunnen bieden aan iemand die het Zeeuws goed verstaat. Daarom tenslotte een zin in het Schouwenduivelandswant dat verstaet un Zuudbevelander Sk wae"Mun 'ope dat dit boekje van Schouwen-Duveland 'n hoeie plekke za kriege in je boekenkasse, in dat je dae mit vee genoegen in za leze". 5Rondvraag Hiervan wordt door de leden geen gebruik gemaakt. Mr. Martens verzoekt dan de in het voorjaar afgetreden bestuursleden de heren Gerretsen, Sinck en Fransen van de Putte bij hem te komen om hen een boek te overhandi-

Stad en lande | 1985 | | pagina 30