-136- In Zeeland was Schouwen het eerste waterschap dat tot stichting van een stoomgemaal overging. Dit was het ge maal Flaauwers onder Kerkwerve, dat in 1877 in bedrijf kwam. Dit heeft tot 1958 dienst gedaan en is nu als industrieel monument aan te merken. Het succes van de Haarlemmermeer is ongetwijfeld ook voor Schouwen een stimulans geweest om voor stoombemaling te kiezen, toen de landbouw van de periodieke wateroverlast af wilde. De taak van de Cruquius werd in 1933 overgenomen door mo dernisering van de twee andere gemalen bij Halfweg en Kaag (hier staat het oudste van de drie, de Leeghwater, in 1845 gebouwd) De Cruquius is in 1933 niet gesloopt, maar door een stich ting als monument in stand gehouden en ingericht als mu seum van de strijd tegen het water. Dat laatste zal ook de Schouwen-Duivelanders aanspreken De Cruquius heeft een stoommachine van 1849, met een cy- linderdiameter van niet minder dan 3,66 meter. In de machi nekamer is nog vrijwel alles in tact. Door middel van een balansarm werden buiten de hal acht verticale zuigerpompen aangedreven (zie de foto's). Bij iedere slag konden die elk 8 m3 water 3 meter omhoog pompen, op een houten vloer die in de Ringvaart uitmondde. Met 5 slagen in een minuut werd zodoende 320.000 liter water per minuut weggepompt. In het museum staan modellen van windmolens en stoomwerk tuigen en er is een maquette van Nederland met de hoogte ligging en stormvloeden. Verder zijn er oude kaarten en tekeningen. Er kunnen ook drie korte filmpjes vertoond worden, samen 25 minuten, over het ontstaan van Nederland uit het water, de laatste werking van het stoomgemaal Cruquius in 1933, en over de watersnoodramp. Architectonisch is het gebouw kenmerkend voor de midden 19e eeuwse tijd. Het heeft (neo) gotische elementen en kan als voorbeeld van de zogenaamde "Waterstaatsstijl" gel den. Het bezit vele mooie gietijzeren onderdelen, zie bij voorbeeld het hekwerk. Het gemaal is genoemd naar de waterbouwkundige en landme ter De Kruik, deftig verlatijnst tot Cruquius.

Stad en lande | 1985 | | pagina 24