-116- Besloten is te trachten vooral de jongeren wat meer voor de streekgeschiedenis te interesseren. Rekening moet im mers worden gehouden met het natuurlijke verloop van de eerste generatie leden vanaf de oprichting in 1939. Een ander punt was de ongerustheid over het landschap we gens de zgn. speerpunten-nota van het provinciale bestuur. Dit betreft Neeltje Jans en damaanzet Brouwersdam, waar van het de bedoeling is dat ze als startpunt en generator voor verdere ontwikkelingen werken. Op Schouwen-Duiveland zullen ze zeker nadelige effecten op het landschap hebben in de vorm van nog meer wegen en rondwegen, campings, par keervoorzieningen en allerlei andere voorzieningen, bijv. voor slecht weer. Dit alles zal zich op den duur over het hele eiland gaan uitspreiden. De typisch begin 20e eeuwse ambachtschool aan 't Vrije hoek Jannewekken te Zierikzee werd gesloopt. Met het ver lies van de soortgelijke al eerder afgebroken school aan de Nieuwe Bogerdstraat zijn nu ook twee grote open plek ken in de binnenstad ontstaan. Hopelijk zal spoedig een passende invulling daarvan kun nen plaatsvinden. Ook de markante rusthuizen Irene en Ons Huis werden afgebroken. Deze werden vervangen door een toch wel wat eenvormig bejaardenhuis aan de Hoge Mo lenstraat. De vereniging geeft, anders dan wel eens gedacht wordt, naast het behouden van mooie of karakteristieke bebou wing, ook om vernieuwing. Dat wordt bewezen door het feit dat in 1984 voor de eerste maal ook oorkonden werden toe gekend voor nieuwbouw. Deze moest zich dan onderscheiden door een geslaagde nieuwe inpassing tot stand te brengen, met begrip voor de omringende bebouwing. 2Leden Het ledental groeide niet in 1984, nadat het in tien jaar tijds verdubbeld was. Naast vertrek en overlijden, o.a. van de heer J. Vriesendorp die van 1947 tot 1953 bestuurs lid was, waren er ook opzeggingen wegens bezuiniging. Op 1 januari 1984 was het aantal leden ongeveer gelijk aan dat van een jaar eerder, ruim 800. Gelukkig werden ook 32 nieuwe leden ingeschreven.

Stad en lande | 1985 | | pagina 4