-188- STREEKTAAL EN ALGEMENE TAAL, STREEKCULTUUR EN ALGEMENE CULTUUR Kort verslag van de voordracht van drA. de Vin, gehou den op de ledenvergadering van 22 november 1985. Dr. de Vin begon met op te merken dat de streektaal in deze tijd onder sterke druk staat en terrein verliest aan de algemene taal, zowel wat uitspraak als woordenschat betreft. Dit verlies kan aan verschillende oorzaken wor den toegeschreven. Hij acht de voornaamste ervan de alge mene vervlakking en kritiekloze aanvaarding van alles wat ons o.a. door T.V. wordt aangeboden. Daarmee gepaard gaat een verdwijnend identiteits- en cultuurbesef. Daarnaast bestaat vanouds de scherpe tegenstelling plat teland - stad. Geheel ten onrechte verkeren stedelingen in de mening dat hun taal "beschaafder" zou zijn dan de streektaal en dat laten ze blijken ook. Dat dit voor de ontwikkeling van de streektaal tot gelijkwaardig instru ment niet bevorderlijk is, is duidelijk. Voor Schouwen- Duiveland, waar zich na de "openlegging" vele mensen van elders vestigden, klemt dit des te meer. Daarvóór hadden de evacuaties van 1944 en '53 al hun invloed doen gelden. Spreker wijdt lovende woorden aan "Joös van Jaone" en "Arjaon", die met hun verhalen in de Zierikzeesche Nieuws bode de streektaal tot z'n recht hebben laten komen. Vervolgens gaat dr. De Vin in op de Schouwse taal zelf. Omdat de Westhoek al in een vroeg stadium bewoond was, moet de Schouwse streektaal van heel oude datum zijn. Spreker noemt als voorbeeld het woord "wuisse" (het drie hoekje groen bij een wegsplitsing)dat alleen in de West hoek bekend is. Dan natuurlijk de "strao" (het voorjaars feest in de Westhoek), dat slechts daar in gebruik is. En wat te denken van de uitdrukking "Ik wou dajje dü de Noormannen meeënome was"? Uit Kerkwerve stamt het "schaoljedèk"een leien dak, in Vlaanderen nog in gebruik als schaliedak. Dr. De Vin zegt met nadruk dat de Schouwse taal wat ouder dom betreft dus zeker niet hoeft onder te doen voor het "Algemeen Beschaafd Nederlands". De inpolderingen in het oosten zijn veel jonger en de streektaal daar dus ook. Maar ook het Oosterlands en de

Stad en lande | 1986 | | pagina 20