-176- AANBIEDING EERSTE STORMVLOEDSTEEN 1953 Tijdens een korte bijeenkomst werd op 7 november 1985 de eerste steen onthuld te Nieuwerkerk. Daarbij hield de voorzitter een toespraak, die in het on derstaande is weergegeven. Na een dankwoord van de burgemeester, de heer J. van Bom mel, gaf de heer F. Beekman een toelichting, die eveneens is opgenomen. Een lijst van de plaatsen waar de stenen zijn of worden ingemetseld wordt daarvóór nog vermeld. TOESPRAAK van J.D. de Kam, voorzitter van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, ter gelegenheid van de onthulling van de eerste stormvloedsteen, aangebracht aan het dorpshuis te Nieuwerkerk en de aanbieding daarvan aan het gemeentebestuur van Duiveland op 7 november 1985. De stormvloedramp van 1 februari 1953 is een der grootste natuurrampen die sedert mensenheugenis ons land op verbijs terende wijze heeft getroffen. Het aanstormende geweld van de watermassa's vernietigde de zeeweringen en verraste de bewoners van een groot ge deelte van de kustgebieden, waarvan er honderden in de golven omkwamen. Een onvoorstelbaar diep-tragisch gebeuren dat als zodanig de geschiedenis is ingegaan. Naast de sombere herinneringen van die rampnacht blijven de beste herinneringen bewaard aan de hulp en de eenheid in handelen die toen ten toon werd gespreid. In de gedenkwaardige nacht van 6 op 7 november 1953 werd de laatste caisson in het sluitgat in de dijk bij Ouwerkerk aangebracht. Daar hangen scheefgezakt nog 4 plompe blokken beton als een gigantisch herinneringsmonument. Nu, 32 jaar later, zijn de vernielingen van de ramp her steld. De strijd tegen de zee is gewonnen en zodanige maatregelen zijn en worden getroffen om te voorkomen dat een dergelijk gebeuren zich zou kunnen herhalen. Op veel plaatsen op Schouwen-Duiveland, die tijdens de watersnood ramp onder water hebben gestaan, ontbreekt evenwel een markering van de hoogste waterstand, vandaar dat onze ver eniging het juist achtte om in overleg met de gemeentebe sturen te komen tot het aanbrengen van een éénvormige

Stad en lande | 1986 | | pagina 8