-238- M.P. DE BRUIN OVER DR. P.J. MEERTENS Kort verslag van de lezing op de jaarvergadering van 25 april 1986. Onder de titel "Mijn vriend dr. P.J. Meertens" hield spreker een interessant verhaal over deze in Middel burg geboren Zeeuw, die directeur was van het Instituut voor Dialectologie, Volkskunde en Naamkunde te Amster dam. Hij karakteriseerde Meertens door te citeren uit diens brief aan de historicus Arthur Lehning, een anarchis- tisch-syndicalistisch denker, net als Meertens geboren in 1899. Deze brief werd geschreven ter gelegenheid van Lehnings 75e verjaardag: "Dat is nu juist het ver schil tussen ons, dat jij nooit een toeschouwer bent geweest maar je altijd hebt gegeven aan de zaak die je voorstond. Dat is wel wat ik het meest in je bewonder en benijd". Meertens zegt te genieten van Lehnings intellect, kennis, scherpzinnigheid en karaktervastheid, maar dat zijn nu juist ook eigenschappen die hijzelf in ruime mate bezat al hield hij zich dan bij voorkeur op de achtergrond. Hij kwam uit een echte Middelburgse familie. Daar ging hij ook naar school. Van jongsaf aan is hij een lezer. Lezen is voor hem een levensbehoefte geworden. "Wie le zen kan voelt zich nooit eenzaam en ik heb me in dit opzicht levenslang bevoorrecht gevoeld boven velen", was een uitspraak van hem. Voor studie van de kinderen verhuisde het gezin naar Utrecht. Zoon Piet studeerde er Nederlandse letteren en behaalde het doctoraal examen cum laudeDaarnaast boeide hem de theologie en de sociale geschiedenis. Na enkele jaren leraarschap wordt hij secretaris van de Dialectencommissie van de Nederlandse Academie van Wetenschappen. Daaraan werden de Volkskunde-commissie en later nog een Naamkunde-commissie toegevoegd. Van de Gentse prof. Blanquaert leert hij het dialec tisch onderzoek. Daarbij reist men van dorp tot dorp om uit de mond van de bewoners het dialect tot in de kleinste nuances in letters en symbolen op te tekenen. In die tijd kende men nog geen bandopnamen.

Stad en lande | 1986 | | pagina 14