-239- In de dertiger jaren heeft hij met Blanquaert op deze wijze de Dialectatlas van de Zeeuwse eilanden bewerkt. Daarnaast werkte hij aan een Volkskundeatlas en ver diepte hij zich in volksgeloof en volksaard. Al is hij Amsterdams burger geworden, zijn Zeeuwse af komst zou hij nooit vergeten. Zijn dissertatie is een daad van piëteit aan Zeeland en handelt over het letter kundig leven in Zeeland in de 16e en eerste helft 17e eeuw. Het is nog steeds een bron voor verder onderzoek. Na de oorlogsjaren waarin van Meertens veel tact en te rughoudendheid werd geëist, breken in 1945 gelukkige jaren aan. Contacten en vriendschappen, o.a. met Hen- riëtte Roland Holst, komen tot stand. Honderden artike len schreef hij in "De Vlam", waarin hij zich uitsprak voor het socialisme. Hij zag het in samenhang met het Christendom, en in latere jaren zal het geloof de alles beheersende factor in zijn leven worden. Meertens heeft zich ook diepgaand beziggehouden met de naamkunde. Naast familienamen werden ook geografische en veldnamen bestudeerd. Velen zijn er door aangezet genea logie te gaan bedrijven. Ook Schouwen-Duiveland deed hij natuurlijk aan bij zijn dialect onderzoek. In Zierikzee maakte P.D. de Vos hem wegwijs in het plaatselijk dialect. In Brouwershaven was dit het schoolhoofd P. de Potter en in Renesse J. Hoogenboom. J. Vijverberg en zijn vrouw deden dat in Oosterland. Gebleken is dat in Dreischor toen ook al twijfel bestond over de betekenis van die plaatsnaam. Meertens bewonderde P.D. de Vos en noemde "De vroedschap van Zierikzee" de kroon op diens werk. Voor Stad en Lande hield hij in 1966 een lezing over het culturele en sociale leven in het midden van de vorige eeuw. In 1979 verscheen: Meertens over de Zeeuwen, dertig stu dies over letterkunde, dialectologie, godsdienstig leven etc. Er zijn overigens ontelbare artikelen van zijn hand verschenen. In 1975 werd hij door een hersenbloeding ge troffen. Hij herstelde gedeeltelijk, maar overleed na een aantal moeilijke jaren in October 1985.

Stad en lande | 1986 | | pagina 15