-247- Het landschap hier kan z'n geschiedenis vertellen en de ingewijde oplettende waarnemer kan het lezen. Denk alleen maar aan de dijken en welen. Streekkunde is voorts een middel om in het aardrijks kunde onderwijs allerlei moeilijke theorieën en ab- strakte begrippen aanschouwelijk te maken en dicht bij huis zelf te beleven. Dat bevordert begrip en wekt be langstelling Een derde doelstelling is het leren beoordelen en waar deren van de eigen streek. Het landschap is door de na tuur gevormd en door de mens eeuwenlang beheerd en zo veel mogelijk naar z'n hand gezet, een cultureel erf goed. Kinderen mogen best betrokken worden bij het in stand houden van strukturen en elementen uit het ver leden Streekkunde kan hun de kennis en het inzicht geven om zich daarvoor in te zetten. Om dat alles te verwezenlijken is achtergrondkennis noodzakelijk. De Encyclopedie van Zeeland is een ideaal naslagwerk met duizenden literatuur verwijzingen en zou op iedere school aanwezig moeten zijn. Verder zijn er tien jaargangen Kroniek van het land van de Zeemeermin. Het Streekarchivariaat kan helpen, gastsprekers hebben veel te vertellen en excursies betrekken de hele per soonlijkheid van de bezoeker bij het reisdoel en laten blijvende indrukken na. Een leerling die de basisschool verlaat zou minimaal mee moeten krijgen: - iets uit de plaatselijke archeologie - in welke polder woon ik - dorpsnaam, dorpswagen en dorpsvorm - het bestaan tussen 1300 en 1600 - de 19e eeuw op Schouwen-Duiveland De werkgroep Streekkunde van Stad en Lande reikt de hel pende hand door o.m.: - gastsprekers te regelen - eventueel lesbrieven te verzorgen, bijv. over de ge schiedenis van de Oosterschelde

Stad en lande | 1986 | | pagina 37