- 205 - DE KASTEELBERG VAN ZUIDWELLE Naar aanleiding van mijn artikel in de "Kroniek van het Land van de Zeemeermin" 1984, getiteld "Bergen en burgen op Schouwen-Duiveland"kreeg ik een belangrijke aanvul ling op de gegevens van de berg no. 12 van de bewoner van de boerderij "de Berg", de heer P. Hanse, Stoofweg 60, Noordwelle (vroeger Moolweg, Zuidwelle)Deze weg loopt van Serooskerke naar Renesse en de boerderij is de eerste aan de linkerkant vanaf het stoplicht gerekend, gaande richting Renesse. De heer Hanse zond mij n.l. een perceelskaartje van de boerderij, getekend in 1882 (fig. 1). Hij gaf hierbij de volgende toelichting: "Het kaartje was ingekleurd met drie kleuren: rood voor de Moolweg en de oprijlaan, geel de tuin, het erf en de percelen voorzien van de toevoeging zv (zaaiensveld of wel bouwland) en groen de percelen met de toevoeging mv (maaiensveld ofwel grasland)De situatie zoals in 1882 getekend, is tot 1953, op wat kleine details na, blijven bestaan. Het min of meer ronde perceeltje waarop de berg heeft gelegen heette "het Bergweitje". De sloot rond dit weitje, vooral aan de N- en de Z-zijde, herinnert de heer Hanse zich nog als relatief vrij breed en diep. Van het kleine stukje grond van 16 roeden ofwel ongeveer 200 m2 geheel door water omgeven, vraagt de heer Hanse zich af, of hier misschien een huis heeft gestaan." Dit kaartje geeft een veel beter en gedetailleerder beeld van het burgcomplex van Zuidwelle dan de in fig. 4 van mijn artikel opgenomen situatieschets. Deze laatste was afkomstig van de oude kadasterkaart van ongeveer 1813 (fig. 2)De perceelskaart uit 1882 geeft alle percelen en sloten aan, de kadasterkaart uiteraard alleen de ka dastrale eenheden. De drie percelen liggende aan de oude Molenweg vóór het Bergweitje zijn op de kadasterkaart als één kadastraal perceel getekend. Bovendien zijn door de veel kleinere schaal de perceelsvormen wat schematischer getekend. Op de perceelskaart heeft het Bergweitje een duidelijk ronde vorm, terwijl op de kadasterkaart de noord- en zuidgrenzen van dit perceel recht zijn getrok ken.

Stad en lande | 1986 | | pagina 55