- 207 - Bovenal komt echter het kleine met brede grachten omring de perceeltje van 16 roeden op de perceelskaart veel be ter tot zijn recht. Afgaande op de kadasterkaart had ik deze ovale vorm aan de rand van het Bergweitje aangezien voor een restant van de berg. Het blijkt nu een apart om- gracht stuk grond te zijn dat net vóór het Bergweitje lag. Een minder belangrijk verschil tussen de kadasterkaart en de perceelskaart is tenslotte dat op de eerste wel en op de laatste niet het huis en schuur staan getekend. Het is natuurlijk duidelijk dat deze zich bevonden op het eind van de oprijlaan (zie de perceelskaart) Welke aanvullende inlichtingen geeft de gedetailleerde perceelskaart nu nog boven hetgeen we over deze en andere burgen in ons artikel al vermeldden? In de eerste plaats dat de mooie ronde vorm van de Bergwei nog duidelijker aangeeft dat hier een berg heeft gelegen (reeds vóór 1834 afgegraven)De drie vóór deze berg gelegen percelen, die op de kadasterkaart van 1813 als één perceel staan aange duid, zullen samen de voorhof van de berg (burg) geweest zijn. Misschien zijn ze pas later in drieën gedeeld. Hierover bestaat echter geen zekerheid. Tenslotte het omgrachte perceeltje van 16 roeden. Het vermoeden van de heer Hanse, dat hierop een huis zou heb ben gestaan, kon wel eens juist zijn. Het is immers be kend dat de burchtheer in vredestijd niet in de toren of het gebouw op de berg vertoefde. Dat zal wel te lastig geweest zijn. Hij woonde doorgaans op de voorhof. Dat hij ging wonen op het deel van deze voorhof dat direct grens de aan de berg, ligt voor de hand. Niet alleen was hij dan snel bij zijn verdedigingstoren, maar ook symbolisch was deze plek begrijpelijk, vlak bij het machtscentrum.

Stad en lande | 1986 | | pagina 57