- 210 - te houden op 17 april a.s. te Zierikzee in de Technische school. Naast een inleiding en voorbeelden voor de onderwijsprak tijk, zullen er stands zijn met gegevens en informatie materiaal over streekkunde Stad en Lande draagt financieel bij en verzorgt ook een stand, o.a. over archeologie, veldnamen, dialect en klei ne monumenten. Het is de bedoeling om, via de docenten, bij de jeugd belangstelling op te wekken voor de diverse doeleinden die ook door Stad en Lande worden nagestreefd. Ook een aantal andere instanties werkt mee, zoals het Streekarchivariaat EXCURSIE 1986 (MECHELEN) De jaarlijkse excursie van onze vereniging vindt ditmaal plaats op zaterdag 10 mei. Doel is de eeuwen-oude stad Mechelen. Reeds in de 8ste eeuw begon de opgang van Mechelen. Dankzij de laken-industrie in de 12de en 13de eeuw, be reikte Mechelen een hoogtepunt in de Bourgondische perio de (sinds 1369)Karei de Stoute vestigde er zijn parle ment in 1473. Onder het bewind van Margaretha van Oosten rijk (1480 - 1530) groeide de stad uit tot een belangrijk cultuur-centrum. Reeds van verre bepaalt de 97 meter hoge toren van de St. Rombouts kathedraal het silhouet van deze stad. De eerste steenlegging vond plaats in 1452. Tot 1520 werkten diverse generaties Keldermans als bouw meester aan deze toren, die 167 meter hoog had moeten worden Zowel in totaal als in detail zien we vele overeenkomsten tussen deze toren en zijn aanmerkelijk kleinere broer, de St. Lievens Monstertoren van Zierikzee. Deze dateert van 1454 en is ook van een Keldermans. De St. Rombouts- kathedraal is een voorbeeld van Brabantse hoog-gotiek. De Grote Markt wordt beheerst door het stadhuis, de la kenhal en de vleeshal, die één gebouwencomplex vormen. In stijl hebben ze echter niets gemeen. De bouw van het stadhuis begon in 1526, de lakenhal dateert van veel vroeger, de vleeshal is laat gotisch. Ten zuiden van de markt vindt men het gotische schepenhuis, vroeger in gebruik als stadhuis, nu gemeentearchief.

Stad en lande | 1986 | | pagina 60