-233- In een paar korte artikelen zal iets verteld worden over enkele markante schampstenen die dankzij hun pro filering of ornamentering gedateerd kunnen worden en het straatbeeld van Zierikzee verrijken. Vele andere brokstukken blijven onbesproken, hoewel daar ook inte ressante stenen tussen kunnen zitten, zoals het blok rode graniet (een zwerfsteen uit Skandinavië) op de hoek Hoge Molenstraat-Schuithaven, of een stuk basalt oorspronkelijk aangevoerd voor de dijkversterkingen. Ruim 150 jaar geleden in 1832 brandde de Sint-Lievens- kerk uit. Aan restauratie die toen zeker mogelijk was geweest, dacht men niet: muren en fundamenten werden ge sloopt. Veel puin werd in de zeeweringen verwerkt, maar ook belandde menig stuk steen op de hoek van een straat. Dit werd al opgemerkt door Dr. J.J. Westendorp Boerma die in zijn Heemschutboekje "De historische schoonheid van Zierikzee" (1946) vermeldt: "Op eiken straathoek ziet de opmerkzame wandelaar ge profileerde brokken arduin...". Ook H. Janse in "Kerken en torens in Zeeland" (1969) vermeldt: "Onderdelen van de oude kerk kan men nog door de gehele stad vinden op straathoeken als stootsteen en dergelijke". Van vele blokken steen is de ouderdom niet na te gaan. In Zierikzee is echter een 15-tal zodanig bewerkt, dat conclusies kunnen worden getrokken. Deze schamp- of stootstenen vertonen een aantal ingehakte groeven en uithollingen, waardoor ribben ontstaan. De achterzijde van de palen is recht, aan de voorzijde ziet men, in dwarsdoorsneeeen ei-vormige afsluiting (zie de foto's a en c)Het geheel mag men een gotisch ribprofiel noemen. Aan de bovenzijde zitten gaten en soms nog ijze ren stangen (met lood in deze gaten vastgemaakt) die verscheidene van deze bewerkte stukken aan elkaar kop pelden (zie foto's a en d)Deze brokstukken zijn onder deel van venstertraceringen geweest: het stenen netwerk binnen een hoog venster waarin het glas werd vastgezet.

Stad en lande | 1986 | | pagina 9