- 270 - Hun geestelijk leidsman en biechtvader werd Wouter Jacobs- zoon (Masius), ex-prior van het beroemde klooster van Steijn in Gouda, waar onder meer Erasmus als monnik een deel van zijn vorming had gekregen. Deze Wouter Jacobs- zoon heeft, nadat hij voor de geuzen vanuit Steijn naar het veilige Amsterdam was gevlucht, daar een dagboek bijgehou den, dat in 1959 in druk is verschenen. Zie lit. 1. De zusters, van wie de meeste te oud geworden waren om te werken, kregen van de Staten van Zeeland een alimentatie uit de opbrengst van de geconfiskeerde kerkelijke bezit tingen Groot was die alimentatie niet en onder kommervolle om standigheden zijn deze nonnetjes tot haar dood in Gouda blijven wonen. Vlakbij de woning in de Spieringstraat, op het kerkhof van de St.-Jan, zijn ze begraven. Onlangs bracht ik een bezoek aan het gemeente-archief van Gouda om daar wat naspeuringen te doen, vooral omdat tot nog toe niet bekend is, waar de stichtingsoorkonde en an dere belangrijke documenten van dit Zierikzeese klooster zijn gebleven. In de testamenten, opgemaakt door de Goudse notaris Hola vond ik het testament van de zuster die al haar medezusters had overleefd: Agnete Willems-dochter Pyckaerts. Mijn hoop, dat in dit testament aanwijzingen zouden staan betreffende de gezochte papieren, bleek even wel ijdel. Toch bevat dit testament een aantal verrassen de elementen, zoals u zult zien. Agnete, die gestorven is op 23 oktober 1625, kreeg op de avond voor deze sterfdag, 's avonds tegen zeven uur notaris Hola op bezoek om haar laatste wil vast te leggen. Hij schrijft onder meer: Agnyetgen Willems, wonende binnen deser stede, eertijds Conventuale int klooster van de drye Coningen binnen de Stad Ziericzee, oudt ontrent LXXV jaren, zyecke- lick van lichame, op een stoel bijde vyer zittende, haer verstandt, memorie ende vijff zinnen met bequamen uyt- sprake hebbende ende gebruijckende Wat verder vervolgt hij heeft zij, testamentriceeerstelick hare ziel bevolen inde handen van Godt almachtich ende haer lichaem de Christelicke begravinge Ende komende tot de dispositie van hare goederen heeft zij, testatrice, tot haer eenich ende universael erfge-

Stad en lande | 1987 | | pagina 14