- 275 - waar veel later de Romeinen een versterking bouwden. Daarna kwamen er de Noormannen en de graven van Vlaan deren, de Spanjaarden, de veroveringen door Maurits, de Franse tijd onder Napoleon, de Belgische afscheiding, tienduizenden vluchtelingen in 1914 en de Tweede Wereld oorlog, toen West Zeeuws Vlaanderen als laatste stukje Nederland door de Duitsers bezet werd en als eerste ook weer bevrijd. Er is veel beïnvloeding van België uit. Toch is België anders, ze hebben daar geen klederdracht en het dialect is verschillend. In Sluis komen massa's Belgische toe risten. De winkels zijn er haast altijd open. De stad heeft als enige in Nederland een Belfort, als in Brugge. Jantje van Sluis stond van 1424 af bij het torenuurwerk, totdat hij er in 1944 van af werd geschoten toen Sluis vrijwel volledig werd verwoest. Omstreeks 1500 had het z'n bloeitijd, met handel op Ve netië en met de Duitse Hanze. Het beheerste de monding van het Zwin. Zeeuws Vlaanderen is een land van tradities en humor. Met aardige voorbeelden illustreerde hij dit. Overigens benadrukte hij ook dat de Belgen heus niet dom zijn. Het zout kwam ter sprake, nodig voor het conserveren van de vis, met de zeinering en het uitgraven van veen daartoe. Dit bracht overstromingsgevaar met zich mee, zoals bij de St. Felixvloed in 1530 bleek (Reimers-" waal)Al eerder was het darinkdelven door Karei V verboden. Om in brandstof te voorzien mocht iedereen toen bomen planten tegenover zijn erf. Nog steeds zijn er daarom hier mooie wegbeplantingen In 1952 werd de Braakman afgesloten (1500 ha). Buiten dijks was landaanwinning mogelijk, maar daar kwam toen de DOW. Saeftinge heeft 300 ha. schor. Hopelijk wordt dat nooit ingepolderd, al werd daar na 1953 op aange drongen. Er konden 80-100 boerderijen komen. Zeeuws Vlaanderen is slechts per boot bereikbaar, van Neder land uit. Schouwen-Duiveland heeft inmiddels vier, straks vijf vaste verbindingen. Met de Oosterscheldekering werd bijna 20 jaar geleden begonnen, met de SchelphoekhavenHet plan was een blok- kendam te maken, waartoe al proeven met helicopters met

Stad en lande | 1987 | | pagina 19