- 264 - Vóór de herbestrating van het Havenplein was er nog zo'n ring voor de winkel naast "de Beuze". Ook was er één voor de kelder van de winkel annex grossierderij van Geluk in de Poststraat op hoek van de Dam. Deze ringen hadden een funktie bij de kruidenierswinkels die daar gevestigd waren. Op de Dam was dat de fa. M. de Vos, waar tot 1945 als enige zaak in Zierikzee ook de emblemen behorend bij het kruide niersvak (tonnetjes) aan de gevel bevestigd waren. In de kelders van deze bedrijven werden de vaten met genever, brandewijn, stroop en azijn opgeslagen. Deze werden per oks hoofd (ongeveer 230 liter) aangevoerd. Om de (houten) vaten onbeschadigd naar beneden te krijgen werd er een katrol aan de ring bevestigd en werden ze via het langzaam vieren van de touwen neergelaten. De tijd van de okshoofden met spiritualiën, stroop en azijn bij de winkelier is voorgoed voorbij, zo ook de verkoop van drank per maatje 1 deciliter) of pintje 6 deciliter)Azijn en bakolie werd per kopje ver kocht, de stroop per kannetje voor de burgerij en per stenen kruik voor de boerenstand. Veel kelderingangen zijn inmiddels dicht gemaakt en ook hier geldt: "men kent en vindt zijn standplaats zelfs niet meer"De funktie van de straatringen is voorbije tijd. Ze hebben alleen nog museumwaarde voor wie de geschiedenis ervan weet. Een ieder kan daar nu van kennis nemen. D. Joppe "De Maagd van Mechelen" De redaktie heeft bovenstaand artikeltje over zo'n (kleine) ijzeren ring in de straat graag opgenomen. Het geeft een goed beeld van vroegere toestanden toen er o.a. veel mankracht nodig was. Alle vaten moesten bovendien per schip worden aangevoerd en op kar of wagen worden overgeladen. Voor het signaleren van zulke ogenschijnlijk onbelangrijke overblijfselen uit het ver leden zijn wij erkentelijk. Wie weet nog meer derge lijke historich interessante zaken?

Stad en lande | 1987 | | pagina 8