- 266 - zijn geweest. Het klooster is al vóór 1156 gesticht door benedictijner monniken uit Echternach, maar ging in 1232 over op de cisterciënzers en werd later een nonnenkloos ter. Aldus de encyclopedie. Een interessante beschrijving van Dresselhuis in de Zeeuwsche Volksalmanak jaargang 1840, waaraan ook de plaat op de omslag is ontleend, geeft nog wat meer bijzonderhe den over het klooster. Deze theoloog/archivaris acht het zeer mogelijk dat de eerste nonnen van elders naar het af gelegen Bethlehem zijn overgebracht, om wat voor redenen dan ook. Hij schrijft uitvoerig over de bezittingen van het klooster en de vrijstelling van geschot en belasting. Het werd ook vrijgesteld van "heervaart". Als de graaf ten strijde trok betekende dit dat het geen "man"kracht hoefde te leveren c.q. voor plaatsvervangers te zorgen. Tweede helft 13e eeuw was de bloeitijd van het klooster, toen ook het naburige oude Bridorpe van veel betekenis was. Dat was de hoofdplaats van één van de zesde delen van Schouwen, waartoe o.a. Ellemeet en Brouwershaven behoor den. Door inpoldering resp. afdamming van waterlopen was veel nieuwe grond verkregen. Inmiddels kreeg het zijn deel mee van de Hollands-Vlaamse vijandelijkheden (de zeeslag op de Gouwe was in 1304)In 1327 werd bepaald dat het klooster niet meer dan 30 per sonen mocht bevatten. Een eeuw na z'n stichting takelde het dus al af. In de 15e eeuw ging het verder achteruit door de slag bij Brouwershaven in 1426 tussen Philips van Bourgondië en de Hollandse Jacoba van Beieren met engelse hulp. Het kreeg bovendien concurrentie van een nieuw kloos ter Leliëndaal bij Burgh, gevestigd in 1459. Samen met dit klooster ging het ruim 100 jaar later ten onder. Het klooster Bethlehem werd een boeren-hofstedeAlleen de naam ervan herinnert nu nog aan het volgens v.d. Schatte in het boek de Tegenwoordige Staat van Zeeland anno 1753: "vermaarde" Klooster Bethlehem of Bellem, "van 't welke nog een groot stuk muurs, benevens de overblijffels van een uitgestrekte graft of vijver overig zijn". Door het ontbreken van enigerlei beschermende of andere bepaling was het niet mogelijk sloop van het wagenhuis te verhinderen. Hier zou voor het vervolg toch verandering in

Stad en lande | 1987 | | pagina 10