- 285 - In 1941 nam zijn zoon H.R. Schürmann de banketbakkerij annex patisserie-confiserie met het mooie Jugendstil inte rieur over. Deze stopte in 1970, waarna zijn winkel bij het naastgelegen pand getrokken werd. Het bord op de gevel is nu in Burgh te vinden. Aldaar kan men nog terecht voor deze specifieke heerlijke zoetigheden die op zeer ambachtelijke wijze worden vervaar digd. Wat het zijn en hoe ze smaken moet u gewoon proeven. M.K. Buth DE STICHTING OUDE ZEEUWSE KERKEN Deze stichting spant zich in oude kerken in Zeeland die door geldgebrek dreigen te vervallen, te behouden. Ze probeert belangstelling voor oude kerken op te wekken en met steun van overheid en partikulieren waar mogelijk te restaureren. Als eerste gebeurde dat met de Grote Kerk in Zierikzee, al thans met de buitenkant. In Zeeland zijn gelukkig nog veel mooie en historisch be langrijke kerken overgebleven. Ze vormen een vertrouwd beeld, zie maar de massieve kerk van VeereOok de oude kerk van Dreischor met z'n mooie interieur is kenmerkend. Maar ook die van Haamstede of Oosterland, om maar enkele te noe men, zijn dorpsbeeld-bepalend. Ze zijn allemaal belangrijk als herkenningspunt en om de kunst- of cultuurhistorische waarde. En niet in het minst ook om de gevoelswaarde. Voor een kerkelijke gemeenschap in een bepaalde plaats kan het kerkgebouw het symbool zijn van de historische positie die de Kerk in die plaats inneemt. Er is vaak een sterke bin ding met het gebouw, die in het geestelijk en persoonlijk leven van de kerkganger een grote betekenis heeft. Ook dit pleit voor het belang en het behoud ervan. Door de ontkerkelijking sinds de oorlog is het voor sommige kerkelijke gemeenten een grote financiële opgaaf geworden hun kerkgebouw in stand te houden. In de grote steden zijn kerken uit de vorige eeuw daarom gewoon gesloopt. Andere zijn gerestaureerd en kregen een nieuwe funktie, bijv. de oude Buurkerk in Utrecht, nu museum. De Pieterskerk in Leiden werd na restauratie behalve voor de eredienst ook voor ander funkties geschikt gemaakt.

Stad en lande | 1987 | | pagina 29