- 300 - (MIP) voor gebouwen uit de periode 1850 - 1940 door het rijk in gang gezet. Daarop volgend zal er in de gemeenten een afweging met de oudere monumenten van de bestaande lijst plaats vinden. De selektie zal ongetwijfeld monumenten gaan kosten, hetzij door het schrappen van de lijst, hetzij door verwaarlozing in eventuele afwachting daarvan. Dit nog los van de minder beschikbare financiën. Wij menen dat met name Zierikzee het moet hebben van z'n monumenten in hun totaliteit, juist voor z'n toekomst. Niet alleen dus van stadhuis, kerken, poorten en een aantal mooie huizen langs havens en loopstraten. De kleine straten zijn even essentieel. Als ergens een gat valt schaadt dat het geheel, tenzij er een heel goede (eigentijdse) invulling plaats vindt. Omgekeerd zal een fraaie restauratie de omge ving ten goede komen. Zo heeft in Brouwershaven een groep vrijwilligers zoch lof waardig ingespannen het pand De vergulde garnaal te restau reren en als museum in te richten. Een ander gunstig bericht was de voorgenomen inventarisatie door de Boerderijenstichting Zeeland van de boerderijen van vóór 1940. Dit in het kader van een landelijk overzicht. De gegevens zullen bewaard worden bij het Openluchtmuseum in Arnhem. Daar is ook de verdwenen Schouwse stolpboerderij be schreven, die in 1986 z'n naam gaf aan de nieuwe Zierikzeese bibliotheek Met genoegen melden we verder de inventarisatie van waarde volle bomen op Schouwen-Duiveland door de Bomenstichting die vorig jaar startte. Verheugend was het behoud van het oude smidspand te Sirjansland en de restauratie van het uit wateringssluisje in de Westhavendijk bij het Blauwe bolwerk van Zierikzee. Jammer dat de verwaarloosde oude muurdoorgang aldaar nu een dissonant vormt. Op een enkele uitzondering na werdén alle 20 door Stad en Lande aan de gemeenten geschonken gedenkstenen van de waters nood van 1953 in het afgelopen jaar ingemetseld. Subsidie werd door ons verleend voor een stoephek in de St. Domusstraat. Twee gemeenten werden benaderd voor het zetten van plaatsnaam borden bij Koudekerke, Nieuwerkerke en MoriaanshoofdDeze be namingen van eeuwen her zullen dan voor de toekomst bewaard blijven.

Stad en lande | 1987 | | pagina 12