- 309 - De tekening van Jan H. Hollestelle (1858-1920) uit de col lectie Zeelandia Illustrata in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg geeft een vollediger beeld van dit type stoep- paal Aan de schampsteen van de Oude Haven zit ook nog het vol gende verhaal vast. Net in Zierikzee gearriveerd, viel mijn oog al snel op deze schampsteen, die ik als renais sance stoeppaal herkende. Ik schreef er een stukje over voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, maar hoorde er verder niets van. Eind november 1970 verscheen er een berichtje in de krant, waarin "de inzender van het verhaal over de stoeppalen in Zierikzee" vriendelijk verzocht werd zich telefonisch of schriftelijk met de redactie in verbinding te stellen. Wat was er gebeurd? De kopij was in een bu reaula gelegd, maar door een brandende sigaret was daar brand uitgebroken en was het stuk verbrand'. Het artikel tje heb ik toen opnieuw geschreven en de illustratie op nieuw getekend. Onder de titel "Stoepen voor stadshuizen een belangrijke aantrekkelijkheid" (een echte T. Bijde- Vaate-titel) verscheen het in de Oudejaarskrant van 1970. Op de tweede tekening van Hollestelle zien we een stoep paal met een andere renaissance-ornamentering Opvallend in het midden van de hardstenen paal is de zg. Vlaamse wortel, door middel van een dop schijnbaar be vestigd aan een ionische krul. De wortel is een zeer ken merkend motief voor de Vlaamse renaissance. Hij is af komstig van de draaibank van de schrijnwerkers en is veel op 17e eeuwse meubels toegepast. Op de paal zien we dus een stenen vertaling van wat op houten stijlen gebruikelijk was. Ter weerszijden van de Vlaamse wortel zien we aan iedere zijkant de zg. haakvoluut, geaccentueerd door gefrijnde bandjes. De wortel loopt door naar beneden en wekt de il lusie door een afgeronde lijst heen te boren. De half ronde bekroning heeft drie uitlobbingen en een ruitvormig wapenschildje, dat bestemd was voor een vrouwelijk wapen. Soms staat er ook een jaartal op. Op Terschelling staat er een met 1611. In Nederland en aangrenzend Vlaanderen vond ik ruim 100

Stad en lande | 1987 | | pagina 21