- 311 - In Zierikzee bevindt zich een paal van dit type in een tuin aan de Lange St. Janstraat. Deze is afkomstig uit Middelburg en door bemiddeling van de heer P. de Jonge in Zierikzee gekomen. In augustus 1941 werd door R. ten Kate de top van een der gelijke stoeppaal gefotografeerd in de zeedijk bij het Stel letje (hij noemde de steen "wapensteen")In vroeger tijd werden de zeedijken veel versterkt met afbraakmateriaal dat afkomstig kan zijn uit Zierikzee, maar ook uit Vlaamse ste den als Gent die nogal wat afbraakmateriaal o.a. uit kerken exporteerden De derde schamppaal met Vlaamse wortel bevond zich aan de Lageweg tussen Westenschouwen en Burgh. Hij kwam daarna te recht bij de bekende antiekhandelaar Kosters aan de Varre- markt die mij vertelde dat voordien de steen "ergens uit Zeeland" kwam. Ik kocht in augustus 1972 de steen voor 50,- en hij staat sindsdien bij ons in de tuin. Frans Beekman Wie meer wil lezen over dit onderwerp, kan ik twee recent verschenen boeken aanbevelen: T. Brouwer Stoepen, stoeppalen, stoephekken Heemschut-serie, Zutphen, 1985 R. Vos en F. Leeman Het nieuwe ornament. Gids voor de renaissance-architectuur en -decoratie in Nederland in de 16e eeuw. 1s-Gravenhage, 1986 Wat ik over de 17e eeuwse stoeppalen vond, is te vinden in de volgende artikelen van mijn hand: Oude stoeppalen op Terschelling, Waddenbulletin 1972 Stoeppalen uit de zeventiende eeuw, Zeeuws Tijdschrift 1976 Stoeppalen uit de 17e eeuw op Zuid-Beveland, Historisch Jaar boek voor Zuid- en Noord-Beveland, 1980

Stad en lande | 1987 | | pagina 23