- 314 - 1768 wordt het grote huis voor de (militaire) gouverneur gebouwd. In 1794 krijgt desondanks Pichegru de stad in zijn bezit voor de Fransen. Als vesting is het daarna nog tot 1874 in tact gebleven. Tot zolang kon geen uitbreiding buiten de wallen plaats vinden. Thans vormt het onbebouwde schootsveld in het zuiden een unieke situatie en zijn de stadsmuren voor een deel her steld. Na lange jaren van verval met slechte woontoestanden in de binnenstad en sloopplannen, ook van monumentenpanden, kwam er een ommekeer. De laatste jaren is er veel hersteld en de binnenstad is weer goed bewoonbaar met behoud van z'n cultuurhistorische kenmerken, als Binnendieze, stratenbe- loop en verkaveling. DE SINT JANSKATHEDRAAL De huidige gotische kathedraal heeft ter plaatse een romaan- se Sint Janskerk als voorganger gehad, gebouwd in de jaren 1220-1260. De moederkerk was in OrthenDe romaanse toren staat er nog van (met latere gotische opbouw)De kerk werd door de bevolkingsaanwas al vrij gauw te klein. Het duurde toch nog 100 jaar voordat met de bouw van een nieuwe kerk begonnen werd (1380). De heersende bouwstijl was toen de gotiek, de architectuur van het licht. De kerken werden ho ger, de halfronde bogen werden spitsbogen, de kolommen werden geprofileerd, alles omhoog gericht. De St. Jan is evenals de Dom in Utrecht oorspronkelijke franse gotiek: grondplan (koor-kapellen overeenkomstig de kathedraal van Amiens)gebruik van natuursteen, gemetsel de gewelven, rijk beeldhouwwerk, zij het met variaties die in het hertogdom ontwikkeld waren ("Brabantse" gotiek) De hoogte blijft met 28 meter duidelijk achter bij Amiens met 42 meter, maar door de tot aan de gewelven doorlopende sterk gelede kolommen en de fijn gelede open muurvullingen lijkt de kerk veel rijziger. De bouw begon met het koor. Daarna volgde het dwarsschip en pas na 100 jaar (in 1478) begon de bouw van het schip met de zijbeuken (7 geledingen) tot tegen de oude romaanse to ren. Hierop wordt in 1505 een gotische verdieping met een nieuwe spits gebouwd. Een houten middentoren van 86 m hoog te wordt in 1584 door de bliksem getroffen en daarna van een koepel voorzien.

Stad en lande | 1987 | | pagina 26