- 292 - STOEPHEKKEN IN DREISCHOR In de nummers 24 en volgende van het Mededelingenblad is een groot aantal stoephekken in Zierikzee beschreven. Als inleiding werd vermeld dat ze allereerst dienden om de stoep te begrenzen. Een andere funktie was het voetverkeer op zekere afstand van het huis te houden, zodat de bewoners hun vrijheid behielden. Tussen de stoepen en de "kinderkop jes" van de rijweg liep het "padje" van kleine steentjes, voor de voetgangers. De stoep voor de woningen van ambachts- en kooplieden werd veelal gebruikt bij de uitoefening van hun bedrijf. Bij de woonhuizen van eenvoudige burgers was er een stoep bank als afbakening, die ook als zitbank gebruikt kon wor den. Deze laatste zijn zo goed als verdwenen, doch de be hoefte aan hekjes bleef bestaan. Tot. op heden zijn er nog bijzonder mooie exemplaren bewaard gebleven. Enkele voor beelden uit Dreischor worden hier onder de aandacht ge bracht. Ze staan alle aan de Ring. De heer Den Dekker heeft ze van commentaar voorzien, die hier en daar in verband met de tijd die sinds het maken van de foto's is verlopen iets is aangepast. Ring 2i_het_Plaatsenhuis Twee hekjes op één foto die de stoep van het Plaatsenhuis flankeren. Op de voorgrond een hek met in het kwart-rond 7 "haarspelden" waarbij goed te zien is dat ze eigenlijk bestaan uit drie haarspelden welke uit één stuk gebogen zijn (de nummers 2, 4 en 6)met daartussen vier halve cirkels aangesmeed. Bijzonder mooi is de randvulling. Het motief is eigenlijk de dubbele krul maar met aan de buitenkant een extra krul als een nieuw uitspruitsel. De bovenste vertoont nog een kleine speelsheid, nl. zijn jongste loot gaat niet naar de buitenrand, maar rust tegen zijn buurvrouw (misschien naar beneden verbogen?) De 20e eeuwse kraan steekt zover naar voren dat je de in druk krijgt dat hij bij avond wel naar binnen getrokken zal worden.

Stad en lande | 1987 | | pagina 4