- 340 - KORT VERSLAG EXCURSIE 's-HERTGENBOSCH, 9 mei 1987 Met iets minder deelnemers dan verwacht, in totaal 75, werd bij prach tig weer Den Bosch bezocht. Precies op tijd kwamen de beide bussen aan op de Parade, waar in 't "Hart van Brabant" de Bossche bollen bij de koffie gereed stonden. Met vier goed voorbereide gidsen werd een rondwandeling door de oude stad gemaakt, buiten de drukke win kelstraten om. Alvorens de Peperstraat in te gaan vertelde onze gids iets over de geschiedenis van de stad, in 1185 gesticht. In de Peperstraat staan de statige huizen van rijke burgers uit de vorige eeuw. De Verwersstraat herinnert aan de oude wol- en lakennijverheid. Er werd gewezen op de typische oude Brabantse kleuren van het schil derwerk van de huizen: geel (oker), groen en wit. Het Gouvernements huis aan die straat is een in 1769 gebouwd paleis in Nederlandse Lode- wijk XVI stijl. Vroeger stond er een klooster waar lekenbroeders laken maakten tot 1629, toen Frederik Hendrik de stad innam. De militaire gouverneur kwam er toen te wonen. Na de Napoleontische tijd gingen er de commissarissen der koning(in) wonen, maar het wordt nu verbouwd tot Brabants museum, met nieuwe zijgevels van architect Quist. De Waterstraat duidt op de Binnendieze, die gekruist wordt en die in heel Den Bosch nog duidelijk maar vaak ondergronds te volgen is. Deze is door de Bosschenaren zelf uitgediept en bevaarbaar gemaakt en stroomt aan de achterzijde langs de huizen, t.b.v. handel en ambacht. De Amsterdamse grachten liggen juist aan de vóórzijde van de huizen. Veel kleine straatjes herinneren aan huisnamen, bijv. Achter de wereld en Achter het wild varken. Veel mooie huisnamen als "Int Constigh Boec", "De Swarte Leers", "De Blauwe Vogel", 't Mis- verstant" enz. kwamen we tegen, vaak van een kunstige gevelsteen voorzien. In de Postelstraat het "Huys van Boxtel", nu van het Water schap, oorspronkelijk het zgn. Vlaamse huis. Dit is een oud réfugié huis, d.w.z. een tehuis binnen de wallen waar de bewoners van de kloosters op het platteland bij plunderingen e.d. een veilig heenko men konden vinden. In dit westelijke stadsdeel ligt de oude wijk Uilenburg, vrijwel geheel hersteld in oude glorie, compleet met kademuren, watertrappen, over welfde huizen en bruggetjes, een verrassing!

Stad en lande | 1987 | | pagina 16