- 348 - ARCHEOLOGISCHE MELDINGEN Het Jaarverslag 198G van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort vermeldt o.a. een vondst uit de lle/12e eeuw op het terrein van de Karolingische burcht te Burgh. Het is een ingezaagd dierlijk pijpbeen, het restant van een drietandig gebruiksvoorwerpje. In '84 was daar al zo'n exemplaar gevonden, ver sierd met ingekraste lijnen. Op het strand van het voormalige Wester- schouwen werd o.a. een tinnen pelgrimsinsigne gevonden uit de 15e eeuw, met een kruisigings-scene. In de stuifduinen van de Westeren- ban werden enige kleine aardewerk-scherven opgeraapt, van een zich in het duinzand aftekende laag oud akkerland. Van Zierikzee worden de ontgraven fundamenten van het in 1800 afge broken Leprozenhuis uit de 15e eeuw bij de Noordhavenpoort ver meld. Op deze plaats aan de Grachtweg is inmiddels ook de grote groene landbouwschuur al weer afgebroken. Verder worden nog vermeld de deelname van de provinciaal archeo loog in de werkgroep stadsarcheologie van de gemeente Zierikzee en de deelname aan de expositie in het ir. J. W. Topshuis en die in "De Bewaersehole" in Haamstede. Een en ander is opgenomen in Nehalennia nr. 67, het Bulletin van de Werkgroep historie en archeologie van het Kon. Zeeuwseh genoot schap der wetenschappen en de Zeeuwsche vereniging voor dialecten- onderzoek. NIEUWE BOEKJES Zout in Zeeland Hoewel niet nieuw meer te noemen (1985) wordt graag nog aandacht op dit boekje gevestigd omdat zoutwinning mede van invloed is geweest op de vorming van het landschap op Schouwen-Duiveland. Dit door opgraving van zout veen van onder de kleilaag, hetzij binnen- of buitendijks. In Zierikzee hangt een origineel schilderij van dit "darinckdelven". De "moernering" is van groot economisch belang geweest tot Karei V het in 1515 verbood. Nadien werd hier buitenlands zout geraffineerd tot in het begin van deze eeuw. Een aardig informa tief boekje van ir. M. A. Geuze, geïllustreerd en voor een paar gulden bij de musea te koop.

Stad en lande | 1987 | | pagina 24