- 328 - MAALSTENEN Nabij de molen "Den Haas" op het Bolwerk werden door de Dienst Gemeentewerken van Zierikzee dit voorjaar drie oude molenstenen geplaatst op een speciaal ontworpen pleintje. De drie hardstenen maalstenen zijn afkomstig van de garancinefa- briek* in de Lange St. Janstraat, die daar tussen 1847 en 1881 geves tigd was in een voormalige zeepziederij. De stenen dienden de Openbare Lagere School in de Nieuwe Bogerdstraat als fundering op de hoeken van het gebouw. Bij de sloop van de school - najaar 1982 - kwamen de stenen te voorschijn. Eén maalsteen werd gebroken afgevoerd naar de stortplaats aan de Hoos- jesweg. Het op deze wijze hergebruiken van de maalstenen, juist naast de gerestaureerde korenmolen, verdient waardering: een pluim voor de Dienst Gemeentewerken! Op de achtergrond ziet men de Westhavendijk met daarin de landzijde van de eveneens recent gerestaureerde suatiesluis. Frans Beekman garancine is uit meekrap bereide rode verfstof (red.) Garancine Een nieuwe methode om uit de meekrapwortel kleurstof te bereiden die beter bruikbaar was voor de textielindustrie, werd omstreeks 1830 in Frankrijk uitgevonden. Deze verdrong geleidelijk de oude werk wijze die eeuwenlang bestond uit het drogen van de uitgegraven wor tels in de "toren" van de meestoof en het vervolgens met dorsvlegels in kleine stukjes slaan tot "racine". Deze werd gezeefd, op de "eest" nagedroogd, in het "stamphuis" verpulverd en tenslotte gezeefd op handelskwaliteit en in vaten verpakt. In 1820 stonden 44 stoven in Zeeland geregistreerd (de helft van het totaal), waarvan 31 op Schouwen-Duiveland en Tholen.

Stad en lande | 1987 | | pagina 4