- 329 - In Zeeland werd de eerste stoomgarancine fabriek opgericht in 1846 in Zierikzee, door de firma Ochtman, van der Vliet en Co. (H. Ochtman Johszn. was apotheker en chemicus alhier). De meekrap werd gewassen en dan met zwavelzuur en stoom behan deld. Dan werd het zwavelzuur uitgewassen, alkali neutraliseerde het restant, dat aldus garancine werd. Deze werd geperst, in een stoof gedroogd en met behulp van twee verticale molenstenen tot poeder vermalen. Vroeger werd het poeder door stampen verkregen. Een lang leven was deze fabriek niet beschoren. In 1868 werd nl. de kunstmatige bereiding uit steenkool van alizarine, het verfelement uit de meekrap, uitgevonden. De prijzen daalden sterk en al enkele jaren later verdween de meekrapteelt. Vóór 1875 waren alle garanci- nefabrieken opgeheven. Op de Schouwse akkers ging de suikerbiet de plaats van de meekrap innemen. Het bovenstaande is ontleend aan de Encyclopedie van Zeeland, waarin ook verdere literatuur te vinden is. VERSLAG VAN DE JAARVERGADERING, GEHOUDEN OP 24 APRIL 1987 IN DE CONCERTZAAL TE ZIERIKZEE 1. Opening De voorzitter J. D. de Kam opent, na het welkom, met enkele mededelingen. De colleges van B. en W. berichtten ons weinig behoefte te hebben aan gemeentelijke monumentencommissies volgens de nieuwe monumentenwet. Onze vereniging had zich voor deelname daarin aangemeld. De voorzitter is verder ver heugd dat de Kroniek elk jaar weer wat grotere belangstelling krijgt. Met de Slavenkas wordt overlegd publikaties daarvan in de Kroniek op te nemen. Met de Zeeuwse Milieufederatie zullen we een gesprek hebben over eventuele toetreding, met handhaving van onze autonomie. Aan kontributie zou het ons ruim 300, gaan kosten. Naast herziening van het huishoudelijk reglement blijkt het nodig ook de statuten onder de loupe te nemen. Dit is in handen gegeven van oud-notaris Blindenbach, reeds bij de oprichting van onze vereniging daarin betrokken. In 1989 is het 50 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Er komt een commissie die zich met de voorbereiding van de viering zal bezighouden.

Stad en lande | 1987 | | pagina 5