-453- Verleden jaar werd er meteen ook op Schouwen-Duiveland een start gemaakt en wel in de gemeenten Duiveland (de beide molens) en Zie- rikzee (de twee molens, de drie poorten, het Gravensteen, de Gast huis-, Lutherse- en R.K. kerk, de dikke toren en de Vismarkt). De Zie- rikzeesche Nieuwsbode verbond er een Monumentenpuzzeltocht aan. Dit jaar deed ook Brouwershaven mee, dat verleden jaar zijn stadhuis aan het verbouwen was. Dit stadhuis, de kerk en het museum „De Ver gulde Garnaal" stonden open, en ook de kerken van Noordgouwe en Dreischor, met het Landbouwmuseum. Zierikzee had nu ook de gerestaureerde Nieuwe Kerk open gesteld en het Stadhuis. Van het Waterschap was 's Landskamer toegankelijk en van de Kon. Zeelandia het Bakkerijmuseum „Om den Broode". In de Oude Haven had de Zeilvloot De Zeeuwse Stromen twee oude weer geheel opgeknapte zeilschepen van 1908 resp. 1875 ter bezichtiging lig gen. De dag werd verlevendigd door de brandweer die ook een „open dag" georganiseerd had. Duiveland had naast de molens dit jaar ook de kerk te Oosterland en de oude meestoot de Kapel aan de Rijksweg nabij Zierikzee open, op initiatief van de werkgroep industriële archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad. Niet te vergeten de gemeente Westerschouwen, die nu voor de eerste keer meedeed. Op een voor deze gelegenheid vervaardigde kaart waren de monumenten, met ook andere bezienswaardigheden aange geven. Niet alleen Slot Moermond, de molen in Haamstede en enkele kerken, maar ook veel woningen en boerderijen stonden er op. Deze waren overigens niet alle van binnen te bezichtigen. Dat is ook wel bezwaarlijk in verband met het toezicht. Toch verdient de gemeente lof voor dit initiatief. Velen hebben ervan geprofiteerd. De kaart was die dag gratis verkrijgbaar. Alle toegang was trouwens die dag overal gratis. Dat dit mogelijk was kon natuurlijk niet zonder vrijwilligerswerk. Overal waren die in touw van 10 tot 17 uur om mensen te ontvangen en te informeren. Stad en Lande is daar erkentelijk voor, gezien z'n doelstellingen. In het bijzonder worden de leden bedankt die zich beschikbaar stelden die vrije zaterdag in het stadhuis van Zierikzee te surveilleren. Volgend jaar is de derde open monumentendag op 9 september. Houdt u die dag maar vast vrij!

Stad en lande | 1988 | | pagina 25