-456- BURGH-HAAMSTEDE Als reaktie op de brief van mr. F. Th. Dijckmeester over de benaming Burgh-Haamstede, genoemd in nr. 60 biz. 385, ontvingen we een brief van de heer C. S. Vis uit Middelburg, oud-direkteur van het post- distrikt. Hij heeft het Postmuseum in Den Haag om inlichtingen gevraagd. Als antwoord ontving hij onderstaand schrijven. „Geachte heer Vis, De eerste postale vestigingen te Haamstede en Burgh waren bestel huizen, resp. in 1852 en 1856. Deze bestelhuizen werden in 1855 en 1870 vervangen door hulpkantoren. Per 1-4-1923 werd het hulpkantoor te Haamstede opgeheven. Het kan toor te Burgh diende korte tijd als postkantoor voor beide plaatsen. Met de gelijktijdige opheffing van het kantoor te Burgh werd op 16-9- 1923 te Haamstede het hulppost-, telegraaf-, en telefoonkantoor Burgh-Haamstede geopend. De concentratie op één kantoor zal waarschijnlijk om bedrijfsecono mische redenen hebben plaatsgevonden. Hoe in het algemeen de samenvoegingen van twee plaatsnamen tot één plaatsnaam tot stand komen, is mij niet bekend. Bij de nieuwe naam van het postkantoor te Haamstede (Burgh- Haamstede) zal ongetwijfeld de postale voorgeschiedenis van beide plaatsen een rol hebben gespeeld. Vaak zal het ook een diplomatieke oplossing zijn. Bijvoorbeeld in die gevallen waarbij twee plaatsen in elkaar opgaan en men om „historisch-gevoelige" redenen één van beide plaatsnamen niet verlo ren wil laten gaan. Ik denk hierbij ook aan de vele problemen, die ont stonden bij het benoemen tot woonplaats van dorpen en steden in ver band met het toekennen van postcodenummers! Ik hoop u met bovengenoemde inlichtingen van dienst te zijn geweest. Hoogachtend, w.g. F. van den Beid, (conservator)". De heer Vis konstateert dat onze vraag hier niet volledig mee beant woord is. Toch gaf het een aanknopingspunt. Nadere informatie wees uit dat het de gemeenteraad van Westerschou- wen was die in het begin van de jaren zeventig besloot tot de naam Burgh-Haamstede. Dit was na de gemeentelijke herindeling per 1 januari 1961, toen de gemeenten Burgh (in 1817 met de gemeente Westenschouwen verenigd), Haamstede, Renesse, Serooskerke en Noordwelle werden samengevoegd tot Westerschouwen.

Stad en lande | 1988 | | pagina 28