-460- BROUWS JEUGDVERHAAL „KEESJE BÈNDERS" DOOR ONZE VERENIGING UITGEGEVEN Wij zijn verheugd de verschijning aan te kunnen kondigen van „Keesje Bènders van Brouwersaeven om in naebie 1920", het jeugdver haal van „Bêênekluuver" (ps. van J. G. Jonker), die in 1914 te Brouw werd geboren, daar tot 1924 zijn kinderjaren doorbracht en daarna nog geruime tijd in Zieriksee woonde. Alleen al door de keuze van zijn titel en zijn pseudoniem bewijst de schrijver hoezeer hij gehecht is aan zijn geboorteplaats. Maar er is meer, waardoor zijn boekje voor iedere bewoner van Schouwen-Duiveland en in het bijzonder voor die van onze smalstad waard is om gelezen te worden. We leren eruit hoe de Brouwse kinderen omstreeks 1920 leefden en speelden in een wereld die nog vrij was van computer-, t.v.- en videodwang. Ook is het prachtig te lezen hoe „Bêênekluuver" vanuit zijn kinderlijke herinne ring Brouwse situaties schetst die thans onherroepelijk zijn verloren gegaan. Als voorbeelden noemen wij slechts de aankomst van de gar- nalenscheepjes in de haven met de „gomètpaalers" en ,,-paalsters" aan de kant (p. 22/23), „de suukerpeetiet" (p. 26), waarvan hij zeer schilderachtig het af- en aanrijden van de bietenwagens „op 't voor- nomme" beschrijft en de gelegenheid tot kwajongensstreken, die de lege wagens in ruime mate boden, en ook het hoofdstukje „Oog wae- ter op Brouw" (p. 70/71), waarin het plaatsen van de „damplanken langs de kaoje" evenzeer verleden tijd is als dat van vloedplanken in Zieriksee. Zeer interessant zijn ook de passages waarin „Bêênekluu ver" beschrijft hoe hij meermalen met zijn vader, die op Schou wen-Duiveland een bekend veeverloskundige was, bij de Schouwse boeren op bezoek ging en daardoor reeds als kind alle geheimen van het leven der beesten leerde kennen. Dit alles is des te meer prijzens waardig, omdat hij zijn herinneringen geheel geschreven heeft in de lokale taal van Brouwershaven, zoals die ruim 60 jaar geleden alge meen gesproken werd. Voor oudere Brouwenaars zal deze taal volle dig vertrouwd zijn, maar ook jongeren zullen hier ongetwijfeld nog veel bekends in lezen en horen. „Keesje Bènders van Brouwersaeven om in naebie 1920" is een uitgave van onze vereniging in samenwerking met de „Zeeuwsche Boekhan del en uitgeverij" (Cor Pols), Korte Sint-Janstraat 17, Zieriksee, alwaar het boekje verkrijgbaar is tegen de prijs van 10,—. De uitgave werd namens „Stad en Lande" voorbereid en verzorgd door haar streektaalcommissie. Het „woord vooraf" is geschreven door onderge tekende en de tekeningen zijn door de schrijver gemaakt. Druk: De Vries Drukwerk, Zieriksee, ISBN 90-70511-15-0. Namens de streektaalcommissie, A. de Vin

Stad en lande | 1988 | | pagina 32