-402- JAARVERSLAG 1987 1. Algemeen Ons doel: het bevorderen en het behoud van de stedelijke en lande lijke schoonheid op Schouwen-Duiveland leek in 1987 wat naar de achtergrond te raken. Na de ramp van 1953 en de jaren van welvaart erna is er erg veel opgeknapt. Het landschap werd hersteld en prac- tisch alle oude kerken en monumenten zijn, voorzover gespaard gerestaureerd. Daar is heel veel geld aan besteed. We zien nu twee bedreigingen: het voortdurend verder doordringen van recreatieve voorzieningen in het landschap en de bezuinigingen alom. Het eerste uit zich vooral in het grensgebied van polder en duin: Dammenweg, Rondweg Renesse, golfbaan, verbreding Maireweg, ver breding Helleweg, e.d. De auto moet ruim baan hebben, kust en natuurgebieden moeten „ontsloten" worden. Maar aan het natuur lijke landschap daar wordt zodoende steeds geknabbeld. Wij betreu ren dat. Toeristen heten wij uiteraard welkom, zij hebben even goed recht op duin en strand als de bewoners. Maar moeten ze dan niet genoegen nemen met de situatie die er is? Daar komen ze toch voor? Moet de accomodatie steeds worden uitgebreid onder het motto „werkgelegenheid", maar ten koste van het landschappelijk schoon? Zo mooi zijn bovendien veel bars, eethuizen, winkels enz. in bijv. Renesse nu ook weer niet. En steeds meer caravans bij boerderijen verfraaien evenmin het landschap, zeker niet 's winters. We zien het massatoerisme dan liever aan Brouwersdam-Kabbelaarsbank of op Neeltje Jans. Stad en Lande is niet bij machte veel anders te doen dan op de gevol gen wijzen en waar nodig bezwaren tegen verdere plannen indienen. De tweede bedreiging, door de bezuinigingen van overheid en particu lieren, uit zich o.a. in minder onderhoud. Ondanks het goede werk van de Monumentenwacht en veler goede wil zien wij het monumenten bestand op Schouwen-Duiveland geleidelijk toch wat achteruitgaan, hier en daar goed zichtbaar voor wie er op let. Zeker, in Zierikzee prijkt de molen op het Bolwerk weer in alle schoonheid en is het oude suatiesluisje in de Westhavendijk gerestaureerd. De Nieuwe kerk kwam in 1987 vrijwel geheel gereed, de Varreput werd vernieuwd en het pand De rokende moor op de nominatie gezet. Maar het unieke pand in het Vrijpoortje is vrijwel aan sloop toe gekomen. Verdwenen

Stad en lande | 1988 | | pagina 14