-403- is de mooie groene schuur aan de Grachtweg terwijl het oude gebouw van de voormalige kazerne in de Manhuisstraat waar in 1839 een katoenweverij in werd gevestigd, binnenkort verdwijnen moet. De matige respons van particuliere eigenaren van monumenten in Zierik- zee op een enquête naar de toestand van hun pand is ook een teken aan de wand. Naar verwachting zal een kwart van de Zierikzeese monu menten restauratie nodig hebben. Of er subsidiegeld t.z.t. voor beschikbaar komt, is onzeker. Daartegenover staan een succesvolle actie voor een grondige opknapbeurt van de Lutherse kerk en voor een nieuw orgel in de kerk in Kerkwerve. De vrijmetselaarsloge in Zierikzee plaatste een nieuw stoephek. Er is dus nog hoop, ondanks de bedreigingen. Stad en Lande heeft daarbij een stimulerenden voor lichtende taak. De open monumentendag in september was nuttig en zal in september a.s. waarschijnlijk op uitgebreider schaal herhaald worden. De boerderijen-inventarisatie van de betreffende stichting begon in 1987 en is een goede zaak. Zo ook de inventarisatie van „jongere monumen ten" gebouwd tussen 1850 en 1940, die vorig jaar in Zeeland startte. Als niet bekend is wat er aan moois of bijzonders is kan immers niet goed worden beoordeeld of een bepaald pand de moeite van het behoud waard is. Met het bevorderen van de belangstelling en kennis van de geschiede nis van Schouwen-Duiveland, ons andere doel, was het beter gesteld. Met name de commissie Veldnamen verdient lof voor het verzamelen van de oude benamingen en het verwerken ervan in een serie interes sante boekjes met kaarten. Ook de Streektaalcommissie bereidt een boekje voor. Alle commissies begonnen actief met plannen en voorbe reidingen om zich te presenteren in de loop van het jaar 1989, waarin de vereniging vijftig jaar bestaat. De belangstelling voor zaken uit het verleden neemt overigens toe. Nu de veranderingen in de wereld en om ons heen zoveel sneller gaan dan vroeger blijkt er een neiging om een en ander vast te willen houden, c.q. te leggen. Misschien ook omdat dat een houvast geeft. De kranten weerspiegelen deze neiging, waarbij we in de eerste plaats wel de Zie- rikzeesche Nieuwsbode willen noemen. Ook het Streekarchivariaat constateert toenemende belangstelling, vooral voor de genealogie. Het straorijden herleeft in de Westhoek, en ook in andere plaatsen is men actief. Te noemen zijn Brouwershaven, Dreischor en Ouwerkerk. Wellicht speelt de toegenomen vrije tijd ook nog een rol. En de goede bibliotheekvoorziening is natuurlijk van belang. In Bruinisse werd de nieuwe bibliotheek De Zaete geopend.

Stad en lande | 1988 | | pagina 15