-410- KORTRIJK Opkomst Uit opgravingen is gebleken dat er ter plaatse van Kortrijk een groot Romeins legerkamp is geweest. Dit deed dienst voor de invasie van Engeland (43 na Chr.) en was daartoe gunstig gelegen aan de rivier de Leie.De landbouw was eeuwenlang in die streken het hoofdmiddel van bestaan. De grond was geschikt voor de verbouw van vlas, waar linnen van gemaakt werd. De nederzetting had in de eerste eeuwen van onze jaartelling geen bijzondere betekenis. Voor de verdere ont wikkeling was de ligging aan de Leie van belang. Die verbond het met Gent en verder met de zee. Bovendien bleek het stromende kalkhou- dende water van de Leie gunstig om het vlas in te roten, omdat mooi blond vlas ontstond. De bevaarbaarheid van de Leie hielp om Kort rijk tot een handelscentrum te maken. De graven van Vlaanderen lieten er al vóór 1100 aan de Leie een kasteel bouwen, zoals er nu nog een te Gent staat. Eén van de vroegere Broeltorens was donjon van het kasteel en hoektoren van de verdedi- gingswal rond de stad. Op een maquette in het stedelijk museum is een en ander duidelijk weergegeven. In 1199 besloot de graaf in de boomgaard van het kasteel een kapittelkerk te bouwen ter ere Gods en O.L.-Vrouw. Enkele jaren later was deze al in gebruik. Dicht bij het kasteel vond in 1302 de Gulden-Sporen slag plaats op het Groeningeveld. Daar werden de ridders van het Franse leger onder de graaf van Artois verslagen door de Vlamingen, meest wevers uit Brugge. Ter herinnering aan de slag heeft men 650 jaar later een aan tal vergulde sporen in de kooromgang van de O.L.-Vrouwekerk opge hangen. Twee jaar na deze slag werden de Vlamingen, die na de over winning op de Fransen Zeeland in bezit wilden nemen, bij Zierikzee verslagen in de slag op de Gouwe. Gebouwen In het huidige koor van de O.L.-Vrouwekerk zijn bij opgravingen fun damenten van een eerder kleiner koor ontdekt. Rond 1250 werd de dwarsbeuk tegen het koor gebouwd en het driebeukige schip in Schel- degotiek. Omstreeks 1300 volgden de twee massieve westtorens. Ter plaatse van de zuider-dwarsbreuk liet graaf Lodewijk van Male in 1370 de St. Katharinakapel bouwen. In 1382 werden stad en kerk door

Stad en lande | 1988 | | pagina 22