-412- De St. Maartenskerk is een typische hallenkerk, gebouwd ca. 1400 na de al genoemde verwoesting van 1382 door de Fransen. De Brabants- gotische toren is recenter en heeft een beiaard met 49 klokken. In de kerk een barokke preekstoel en andere kunstwerken. Naast deze kerk het verrassende Begijnhof St. Elisabeth met een fraaie toegangspoort. Aan het binnenpleintje de trapgevels uit 1649 van de woning van de groot juffrouw. Er zijn 42 huisjes uit iets later tijd, vele met een ommuurd voortuintje. De oude kapel is van onge veer 1465. In nummer 17 bevond zich het laatste novicenhuis (convent). In de Grote zaal gaven de begijnen onderwijs in handwerk e.d. aan arme kinderen en later aan fabrieksmeisjes. Tijdens de Franse revolu tie waren er 400 soldaten ingekwartierd. Het begijnhof werd omstreeks 1280 gebouwd, grenzend aan de wal van het grafelijke kasteel. In 1302 werd het nogal beschadigd en opnieuw in 1382. In 1684 nogmaals, toen de Fransen alle vestingen van de stad volledig sloop ten. Het begijnhof werd weer hersteld. Het huidige stadhuis werd 1520 gebouwd in een gotisch-renaissance overgangsstijl. In de nissen staan beelden van de voornaamste graven van Vlaanderen. Van het eerdere gotische stadhuis dat na een brand werd herbouwd zijn in de hal beneden nog de spitsbogen over. Na diverse veranderingen in de gevel en herstellingen is deze nu gerestau reerd in de staat van 1616. Inwendig is het historische gebouw op eigentijdse wijze aangepast maar in de schepenzaal beneden (de Vier schaar), en in de oude raadzaal boven, prijken geheel als vanouds de prachtige schouwen van vóór 1527. In de vierschaar zien we boven de wapenschilden de beelden van patroonheiligen, met bovenin vingerwijzingen voor de rechters (Mozes en Thomas). De romantische muurschilderingen van 1875 tonen momenten uit de Kortrijkse geschiedenis. In de glasramen wapens en tegen de zoldering Vrouwe Justitia, die men geschenken wil aanbieden. In de raadzaal een nog mooiere schouw, als het ware kantwerk van zandsteen, met bovenop houten beelden. Deze stellen voor de acht deugden, uitgebeeld door vrouwen. In het middenwerk in steen de afgoderij en de zeven hoofdzonden (uitgebeeld met dieren). Daaronder de gevolgen en de bestraffing van de ondeugden. Tegen de zoldering zijn enkele historische anecdoten uitgebeeld over de noodlottige invloed die de vrouw op de man kan hebben. Op de muren twee oude topografische kaarten en in de gebrandschilderde ramen 45 wapens van gemeenten.

Stad en lande | 1988 | | pagina 24