-418- Ja, in de dertiger jaren was er ook konkurrentie. En dan te bedenken dat men voor de som van 2,00 - zegge en schrijve twee gulden - een paard van vier nieuwe hoefijzers voorzag. Als u daarbij optelt dat zo'n karwei vijf kwartier tot anderhalf uur duurde, moest onze smid zich geweldig weren om aan een dagloon te komen. Gelukkig zijn deze tij den veranderd. Het is jammer dat de trekpaarden praktisch verdwe nen zijn. Daarom wordt tegenwoordig gebruik gemaakt van een rij dende travaille om het enkele werkpaard dat er nog dienst doet, van nieuw hoefbeslag te voorzien. Ook bij winterdag, wanneer de wegen met sneeuw en ijzel bedekt waren, kon men het paard als trekdier niet missen. De hoefijzers wer den dan voorzien van schroeven. In de volksmond noemde men dit dat het paard op „scherp" was gezet. De boeren, stalhouders en leveran ciers hielden daar in het najaar al rekening mee. De smid kreeg dan reeds opdracht bij het aanleggen van nieuw hoefbeslag om de ijzers te voorzien van 2 gaten, waarin draad was getapt. Wanneer in de winter de wegen inderdaad glad werden, brachten de eigenaars van de dieren het winterbeslag meestal zelf aan. Dit was eenvoudig uit te voeren door met een sleutel of een tang de schroef in de hoefijzers te draaien. Het wordt tegenwoordig nog toegepast bij rijpaarden van partikulie- ren en rij verenigingen bij het oefenen en op paarde-sportfeesten. De vorm van de schroef en de benaming zijn wel veranderd, men noemt ze nu stiften. Het doel is echter gelijk gebleven. De paarden houden hierdoor de greep op het terrein wanneer deze door aanhoudende regen of overmatige droogte glad is. Niet overal in ons land kende men travaille's. Behalve in onze con treien vonden ze ook toepassing in de landbouwgebieden van west brabant en zuid-holland. De manier van „beslaan" verschilde echter wel van die, zoals ik u deze omschreef. In het overige deel van Neder land paste men veelal het „beslaan" op de knie toe. C. Leeuw, Zierikzee JOHAN HEMKES (1894) MAAKTE FRAAIE ETSEN VAN ZIERIKZEESE HAVENPOORTEN Een overvloed aan natuurschoon op Schouwen en de schilderachtig heid van oude steden als Zierikzee en Brouwershaven vormen ingre diënten waar kunstenaars in verleden en heden wel weg mee weten. Er valt op dit voormalige eiland heel wat af te tekenen; talloze schil ders en tekenaars hebben hier dan ook met graagte hun gevarieerde onderwerpen gekozen.

Stad en lande | 1988 | | pagina 30