Er was ruime belangstelling. Onder meer de Colleges van Burgemeester en Wethouders van Zierikzee en van enkele andere gemeenten waren aanwezig. Dr. Westendorp Boerma opende de bijeenkomst en gaf in drie stellingen weer waarom een vereniging opgericht moest worden: „Ten eerste weet ieder dat Zierikzee een der mooiste oude steden van ons land is, met goed bewaarde fraaie monumenten en daarnaast tal van woningen, die de aandacht trekken door hun sierlijkheid en verhoudingen. Maar ook op de dorpen en op het land zijn karakteristieke huizen en landschappen bewaard gebleven, die een bepaalde sfeer in zich dragen. Dr. J. J. Westendorp Boerma. Initiatiefnemer tot de oprichting van Stad en Lande en eerste voorzitter. Met een onderbreking in de oorlogsjaren toen hij secretaris was), bleef hij voorzitter tot zijn overlijden in 1970. In de tweede stelling ging spreker na dat in vroegere tijden Zierikzee nog veel mooier is geweest, alsook de dorpen en het landschap zelf. Veel heeft men zien verdwijnen en vervangen door iets dat zich niet kan meten met hetgeen er eerst stond, een verschijnsel, dat men allerwege in onze provincie en het geheele land aantreft. Nu mag men daarbij niet werkloos blijven toezien. Het is plicht te trachten daar iets tegen te doen, althans het proces te verzwakken en daarvoor dient men zich te vereenigen, opdat men gezamenlijk meer zal bereiken dan de enkeling; ook voor de dorpen is zulks van belang. Wat is nu de taak van zoo'n vereeniging? Het wekken van belangstelling voor het mooie dat hier nog bewaard is gebleven, b.v. door krantenartikels, door lezingen, lectuurverspreiding, tentoonstellingen enz. En daarnaast: op de bres staan als die schoonheid van stad of dorp belaagd wordt. Nu is het vooral niet het doel om van ons eiland een openluchtmuseum te maken, maar te trachten het oude te houden en als er iets ouds verdwijnen gaat, dat er iets voor in de plaats komt, dat zich aanpast in de omgeving van de verschillende vormen en stijlen, die uit vroeger eeuwen nog bewaard bleven". Dat was duidelijke taal voor alle aanwezigen. Zij gingen accoord met de doelstelling. De nieuweling kreeg de naam: Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. De herkomst van de initiatiefnemer uit het noorden van het land heeft vermoedelijk meegespeeld bij deze keuze. Dr. Westendorp Boerma werd gekozen als voorzitter. Op 27 februari 1939 volgde de eerste ledenvergadering. Als bestuursleden werden gekozen: P. van Beveren (Zierikzee), W. L. Blindenbach (Zierikzee), W. J. Dingemans (Westenschouwen), A. Groeneveld de Kater (Zierikzee), ds. W. E. Heyboer (Ouwerkerk), N. H. Lysen (Burgh), S. P. Moelijker Sr. (Oosterland), mr. W. Nieuwenhuijsen (Zierikzee), J. Stevense (Renesse) en J. Vijverberg (Noordgouwe). Mr. Nieuwenhuijsen werd secretaris en de heer Blindenbach penningmeester. Op die eerste vergadering hield de bekende architect ir. H. van der Kloot Meyburg uit Scheveningen, een lezing „met 8

Stad en lande | 1989 | | pagina 10