Een aardige foto van het Havenpark/Kraanplein uit het begin van deze eeuw, toen er van Stad en Lande nog geen sprake was. Het verlies van deze gevels met het Mosselpoortje (rechts zichtbaar) gaf de stoot tot de oprichting in 1939. (Foto Streekarchivariaat) lichtbeelden" over „Bouwkunst op het Land". Vanzelfsprekend hield de jonge vereniging de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten. In persoonlijke gesprekken werd bij het gemeentebestuur aangedrongen op maatregelen om de gevel en het poortje te behouden. Tevergeefs. Toen de „Zierikzeesche Nieuwsbode" suggereerde dat het instorten een zaak van overmacht was geweest, klom het bestuur in de pen. Men wees erop dat de gevel na de boodschap van de gemeentebouwmeester „zoo gauw mogelijk omver gehaald (is), zonder eenig poging om iets van de ornamenten te redden. Vanwaar nu de onjuistheid in Uw bericht? Schaamde men zich misschien toch een beetje en schoof men daarom de schuld op een passeerende vrachtauto?" Het bestuur van Stad en Lande drong aan op een passende bebouwing. Toen het eindresultaat gereed was kon de gevonden oplossing geen goedkeuring wegdragen. In felle bewoordingen klinkt de mening door: „Nu het bouwsel voltooid is, blijkt het echter slechts een bedroevend, niets zeggend „geval" te zijn, dat niet in de schaduw kan staan van de gevel die gevallen is. Het tegenwoordige en komende geslacht kan hen, die daarvoor verantwoordelijk zijn, hiervoor niet dankbaar zijn". De jonge vereniging had haar eerste teleursteling moeten ervaren. Het zou niet bij die ene blijven. Toch heeft de vereniging door het voortdurend hameren op haar uitgangspunten de basis gelegd voor een proces van bewustwoording op Schouwen- Duiveland. Dat veel behouden bleef en plannen bijgesteld werden, is voor een belangrijk deel te danken aan Stad en Lande. H. Uil Zie artikel blz. 10 (red.) Bronnen: Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsiand: Archief Gemeente Zierikzee, Correspondentie 1938, 1939. Archief Ver. Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, Correspondentie, 1938, 1939; Notulen van de leden en bestuursvergaderingen, 1939 en Jaarverslag over 1939. Zierikzeesche Nieuwsbode, 1938 en 1939. 9

Stad en lande | 1989 | | pagina 11