„Welstandszorg" vóór vijftig jaar Al vóór het Mosselpoortje-drama, waaraan de heer Uil voorgaand gedegen artikel wijdt, waren er personen aktief voor het behoud van de bijzondere bouwkundige kwaliteiten van Zierikzee. De heer Uil maakt melding van het blad Architectura, dat op 4 december 1937 een heel nummer aan de „evidente schoonheid" van Zierikzee wijdde. Vooral in vakkringen werd zodoende belangstelling voor Zierikzee gewekt. Mr. W. Nieuwenhuijsen, die behoorde tot de oprichters van Stad en Lande, was een van degenen die bezorgd waren over de achteruitgang van het stadsschoon van Zierikzee. Hij woont thans in Velp, maar was van 1934 tot 1945 advocaat te Zierikzee. Hij woonde Havenpark 15 (A 335 volgens de toenmalige wijkindeling). Dit is het huis met de gevelsteen NON NOBIS SED POSTERIS uit 1656 (niet voor ons maar voor het nageslacht). In dit huis met deze toepasselijke gevelsteen werd in januari 1939 besloten tot de oprichting van Stad en Lande. Dit huis stond recht tegenover het pand Havenpark 18 dat in een dusdanige staat verkeerde dat het vernieuwd moest worden. Men wilde een „moderne" gevel, met balcon. Dat laatste kon gelukkig worden verhinderd, maar niet kon worden voorkomen dat er „horizontale" ramen in kwamen in plaats van de altijd algemeen toegepaste verticale. Ook is de gevel niet zoals voorheen gebruikelijk iets vooroverhellend gebouwd. In de kleine en geïsoleerde gemeenschap van toen wist men natuurlijk bijna alles van elkaar af. Ook van eikaars bouwplannen. Vonden degenen die bezorgd waren over het stadsschoon die niet passend, dan moest door overreding worden geprobeerd iemand tot betere gedachten te brengen. Mr. W. Nieuwenhuijsen begin 1939 met z'n a.s. vrouw voor het huis Havenpark A 335 (thans nr. 15). Zo konden „horizontale" ramen wèl worden voorkomen in de nieuwbouw naast mr. Nieuwenhuijsen, nr. 17. De nieuwe eigenaar bleek gevoelig voor praktische argumenten. Ook kon zo worden bereikt dat een kleine woning aan het eind van de Nieuwe Bogerdstraat een nieuwe voorgevel kreeg, uitgevoerd als de vroegere halsgevel. Een welstandscommissie was er nog niet. De Bouwverordening van de gemeente Zierikzee van 1933 vermeldt (art. 82): „1. Het uiterlijk van nieuw te maken of naar den uitwendingen vorm te veranderen gebouwen, reclameborden en -toestellen, 10

Stad en lande | 1989 | | pagina 12