De huidige Amro-bank, achter woonhuisgevels. omgezet in winkels, kantoren, banken, café's, restaurants, hotels e.d. - soms over meerdere panden verdeeld. Er is veel inventiviteit nodig om met behoud van het karakter van het gebouw deze funktieverandering toch zo optimaal mogelijk te verwezenlijken; hiervoor is een begeleiding van een deskundige onontbeerlijk en dat is dié architekt die vindt dat hij daarvoor de nodige affiniteit heeft. Nog teveel komt deze taak in handen van ondeskundigen en kost het m.n. de welstandskommissie van de gemeente alle moeite om nog iets van het karakter te behouden. Dit wil echter geenszins zeggen, dat een nieuwe invulling van bijv. de gevel op straatnivo zich alleen achter ramen met een roedeverdeling mag voltrekken of dat slechts de bestaande smallen deurpartij de entree mag zijn - de moeilijkheid is juist om belangen te wegen en daarin een voor alle partijen bevredigende oplossing te bereiken. Dit is een probleem dat zich zeker zal voordoen, indien in een nog redelijk gaaf straatbeeld door een bepaalde kalamiteit bijv. brand of door jaren van verval een pand uitvalt, c/q een in vroeger jaren niet al te passend pand gesloopt zal worden. Dan komt „hernieuwing" aan de orde en ontstaat de bijzondere problematiek, in de aanhef genoemd: „hoe dan"? Wat zijn daarvoor de te stellen regels? Twee uiterste opvattingen dringen zich op - enerzijds de historiserende d.w.z. de bouwwijze, die zich geheel voegt in de stijl van de straatwand en waarbij het later onduidelijk zal zijn, wanneer die herbouw heeft plaatsgevonden - anderzijds een eigentijdse invulling, waaraan duidelijk te zien is dat die rond de 80-er jaren moet zijn gepasseerd. Voor beide opvattingen valt iets te zeggen - een goede historiserende invulling zal zeker de envoudigste oplossing zijn - Middelburg staat er vol mee. In Zierikzee is bijv. de Nutsspaarbank een bijzonder mooi 21

Stad en lande | 1989 | | pagina 23