integendeel, in het boekje „Wij trekken door Zeeland" en in enkele duizenden artikelen deel Van Wallenburg verslag van zijn liefde voor zijn geboortegrond en van zijn grote kennis op het gebied van de folklore, heemkunde en historie daarvan, gedurende de jaren 1923 tot 1981. Deze artikelen verschenen in het „Zeeuwsch Dagblad", het „Eilanden-nieuws" (Goeree- Overflakkee), de „Automaat", bij ouderen onder u nog wel bekend van vóór de 2e Wereldoorlog, door de olieman meegebracht, „Ons Zeeland" en de „Christelijke Onderwijzer". Maar ook verzamelde hij artikelen van B. J. de Meij, A. M. Wessels (destijds gemeente-archivaris in Goes), M. P. de Bruin, Emile Buysse, P. J. Meertens, enz., die ook weer vermeld worden in de catalogus. Zoals ik reeds in de aanvang vertelde, schonk zijn weduwe in 1981 de knipselverzameling van haar man aan de Heemkundige Kring Walcheren (HKW), waarvan hij sedert 1971 een geacht lid was geweest. Het bestuur van de HKW besloot op haar beurt de verzameling in bewaring te geven bij het Gemeente-archief Middelburg. Duidelijk was dat de collectie Van Wallenburg ontsloten diende te worden. Er werd een werkgroepje geformeerd, dat enthousiast, als „werkgroep Van Wallenburg", in het voorjaar van 1983 begon met titelbeschrijven, catalogiseren en cutteren (coderen). Een reusachtig karwei zoals gaandeweg zou blijken. Men kwam in eerste instantie twee halve dagen en later één halve dag, door ruimtegebrek in het Gemeente-archief, bijeen. Het resultaat van deze inspanningen is nu, dat de delen 1 en 2, respectievelijk in 1986 (142 pagina's) en in 1988 (43 pagina's) verschenen en in alle Zeeuwse archieven, bibliotheken en bij alle Zeeuwse heemkundige kringen (o.a. ook in de bibliotheek van de Technische Universiteit Eindhoven) zijn in te zien. Deel 3 verschijnt dus binnenkort, terwijl wij voor deel 4 volop aan het titelbeschrijven en analyseren voor de trefwoorden van de krantenartikelen zijn. Deel 4: Noord- Zeeland zal enkele interessante artikelen bevatten betreffende b.v. Dreischor, een molenbouwer, Kasteel Haamstede, familienamen, gemeentewapens, de Plompe Toren, enz. Nu is ons op de laatste vergadering gebleken, dat er belangstelling bestaat om deze catalogus,in bezit te krijgen. Diegenen, die dat willen kunnen zich bij de secretaris opgeven. Tot nu kregen alleen de archieven, bibliotheken en heemkundige kringen een exemplaar en was de oplage niet groter dan 50 exemplaren. De kostprijs was daardoor vrij hoog. Door nu intekening op de catalogus te openen, zou de kostprijs aanzienlijk kunnen dalen. Het bestuur van „Stad en Lande" wil daaraan zijn medewerking verlenen. Het zal u waarschijnlijk niet bekend zijn, dat u, om de artikelen te lezen, niet absoluut naar Middelburg hoeft te reizen. Via gemeente-archieven en bibliotheken kunnen fotocopieën van de artikelen aangevraagd worden, onder opgave van trefwoord, artikel en cutter (code). Uiteraard tegen kostprijs. Evenzo kunt u het Gemeente-archief Middelburg bellen, tel. 01180-26251 en u ontvangt, ook weer tegen kostprijs en porto, de gevraagde fotocopie. Wij, van de „werkgroep Van Wallenburg", bestaande uit mevrouw W. Flissenbaalje- Stenhuis, de heer P. Boone en ondergetekende zullen bij de aanbieding van Noord-Zeeland aanwezig zijn en we zullen op de Stad en Lande-dag de dan verschenen delen meebrengen. U kunt dan een indruk krijgen wat dit project inhoudt en vooral wat een schat aan informatie de kranteknipsels van Van Wallenburg over de geschiedenis van Zeeland bevatten. J. P. Luteijn 32

Stad en lande | 1989 | | pagina 34