„Stad en Lande" en het Mosselpoortje te Zierikzee In 1936 maakte een aantal studenten bouwkunde onder leiding van de Delftse professoren Luns en Landsdorp een driedaagse excursie naar Zierikzee. De groep wijdde speciale aandacht aan de stedebouwkundige kwaliteiten van de stad, bekeek het verloop van de straten en bestudeerde de schaal van de bebouwing. Verschillende situaties, gebouwen en huizen werden opgemeten en geschetst. Alle schetsen en tekeningen werden tentoongesteld bij de afdeling Bouwkunde van de Technische Hogeschool in Delft. Het werk trok de aandacht van de redaktie van het Bouwkundig Weekblad Architectura. Het nummer van 4 december 1937 was geheel gewijd aan Zierikzee. Op boeiende wijze werden de stedebouwkundige aspekten uit de doeken gedaan. De voortreffelijke illustraties toonden aan dat Zierikzee een ongekende schoonheid bezat. „Zierikzee verkeert in de benijdenswaardige positie van een stad, waar de schendende hand der laatste dertig jaren tot op heden vrijwel geheel aan is voorbij gegaan. Hier dus niet alleen een stad waar een schoone mogelijkheid tot schoone feitelijkheid werd, maar die het ook gebleven is. Weliswaar bevat Zierikzee niet louter kunstwerken, in den zin, dien kunsthistorici daar zoo gaarne aan toekennen, nl. meesterwerken uit de bloeiperioden, maar er zijn vele geveltjes, die aan redelijke architectonische normen voldoen en welker verdienste daarin bestaat, en mede in het zich zoo ^üMSItDE Het oude Mosselpoortje met rechts ervan de twee panden die in 1938 plaats moesten maken voor een nieuwe r.k. pastorie. (Foto Streekarchivariaat)

Stad en lande | 1989 | | pagina 4