Jaarverslag van de Commisie Kleine Monumenten over 1988 De commissie bestond eind 1988 uit: Drs. P. F. Vleugel (voorzitter), Ir. J. L. van Sloten (secretaris), Drs. M. K. Buth, dhr. J. A. A. Jansen (bedankt per 1 januari 1989 wegens vertrek), mevrouw L. E. de Jonge-van 't Hoff, mevrouw A. E. Korsten, dhr. en mevrouw Overbeeke-Sacré, dhr. M. K. Romeijn en dhr. en mevrouw Verduijn den Boer- Gorzeman. Eind 1987 werd de Commissie Kleine Monumenten weer nieuw leven ingeblazen door initiatieven van de voorzitter en de secretaris van de vereniging. Tussen 1979 en 1982 had de commissie gefunctioneerd, en foto's en beschrijvingen van kleine monumenten gemaakt; dit was echter niet voor het hele eiland klaar. Door allerlei oorzaken was de commissie uitgegaan als een nachtkaars en het enige wat er nog van restte was een lijstje met namen, wat mappen met foto's en beschrijvingen, en een flinke archiefdoos met foto's die de naam van de vergeten commissie droegen* In het najaar van 1987 werden de leden van de vroegere commissie benaderd, voorzover te achterhalen. Verschillenden van hen reageerden positief. Oproepen in het Mededelingenblad en tijdens de najaarsvergadering in 1987 leverden nieuwe, enthousiaste leden voor de commissie op, zodat die met nieuw elan ging draaien. Tijdens de eerste vergaderingen werden de taken verdeeld en een voorzitter en secretaris gekozen. Tevens dachten we na over wat we wilden bereiken en wat we verstaan onder „kleine monumenten". Wij verstaan daaronder: onroerende voorwerpen of ornamenten buitenshuis, die het straatbeeld verlevendigen, vaak iets over de geschiedenis van het pand of straatbeeld verduidelijken en waard zijn om te worden vastgelegd en bewaard voor het nageslacht, zoals bijvoorbeeld: gevelstenen, stoephekken, deuren, bovenlichten, vloedplanksteunen, hekken, poortjes, makelaars enzovoorts. Deze voorwerpen moeten wel van vóór 1953 zijn. Wij maken daar foto's en een beschrijving van. De vereniging Stad en Lande stelde gelden beschikbaar voor materialen als filmpjes en mappen. Ook voor het ontwikkelen en afdrukken van foto's. Zij blijft daarmee eigenaar van het materiaal. Als alles klaar is, zal het materiaal inclusief negatieven bewaard worden in het Streekarchief te Zierikzee, zodat het voor iedere geïnteresseerde toegankelijk is. De zwart-wit foto's worden glanzend afgedrukt op 13 x 18 cm formaat. Voor ieder kern op ons eiland maken we een map. Tevens gingen we plannen maken voor een presentatie tijdens het jubileumjaar 1989. Het eerste karwei was om alle foto's die er al waren te sorteren en per kern in te plakken. Dit werd in groepjes van 2 personen aangepakt. Daarna begonnen we met nieuwe foto's. Fotograaf Bob Noomen was bereid onze foto's te ontwikkelen, af te drukken en waar nodig te vergroten. Na de eerste besprekingen in Mondragon vonden we, dat we die beter bij een van de commissieleden thuis konden houden. De bijeenkomsten werden daardoor gemoedelijker en erg gezellig. We bekeken veel foto's en maakten afspraken over de te volgen werkwijze. Onze commissie gaat voor het 50-jarig bestaan van de vereniging het volgende doen: Om de veertien dagen komt er een fotopuzzel van een klein monument in de Zierikzeesche Nieuwsbode, telkens uit een andere plaats. Onder de inzenders die goed aangeven waar en wat het is, wordt 25, verloot. Tevens organiseren wij een fototentoonstelling, die op verschillende 57

Stad en lande | 1989 | | pagina 35