Dialectvereniging zoekt medewerkers negen gulden in 't jaer. Ma je was 't wê verplicht tegenover j'n 'uusouwen, want de strop van het verlies van je verreke, betekende meestal in 't naejaer geen spek in de tunne. In in d'n schraolen tied van vroeger, most je van aoles doe om de meestal vele mondjes ope te 'ouwen. Zo waere d'r vroeger ök vee' heiten. Die waere dan weê verzekerd in de heitefokverenege. Ik wê es 'ore vertelle dat er bie ons wê es twee heitefokverenegen waere, een gewonen in 'n christeleken. Ma da ei ma 'n stuitje goed 'egae. Want ze konne nerges 'n christeleken bok te pakken kriege. Alleen ma 'n vriezinnegen, ma die wouwe ze nie. Ma noe gae ik wee' trug nae de keu. Dat was 'n makkeleken naem vöo 't beesje. As 'n eten kreeg wier dan ök meestal deu moeder de vrouwe ,,keu, keu, keu" 'erópe, in dan kwam 'n nae z'n voerbakje. 't Beesje wier net as 'n kind b'andeld, al ao ze laeter, as 'tie éma vérreke was, wê 'n andere bedoeling mï. Kreeg je vroeger vollek, dan moste de mensen eer ze vertrokke, nog even bie 't verreke kieke of 'n goed 'egroeid was. Nae verloap van 'n maend of tien, elleve, was den tied 'ekomme dat 'n 'eslacht most óre, in dat gaf m'n even een feest! (slot volgt) J. C. de Later Voor het onderzoek op het gebied van de landbouw, dat de 'Zeeuwsche Vereeniging voor dialectonderzoek', uitvoert zoekt men nog steeds medewerkers. Het gaat om woorden en uitdrukkingen die in de diverse regio's worden gebruikt. De vereniging zoekt mensen die vraagbaak willen zijn om woorden en uitdrukkingen te toetsen. De 'doelgroep' zijn mensen die in de landbouw werkzaam zijn of waren. De levende bronnen kunnen gebruikt worden om het taalgebruik dat verloren dreigt te gaan, nog te noteren. Het nauwkeurigst kan worden gewerkt als in elk dorp één of twee deskundigen zouden zijn te raadplegen. Wie belangstelling heeft of mensen weet met een grote landbouwwoordenschat, kan zich melden bij het Secretariaat, Boulevard de Ruyter 194, 4381 KG Vlissingen. Maar ook op andere gebieden wordt het onderzoek voortgezet zoals daar zijn: de medische kant van de mens; godsdienstig taalgebruik; bij- en toenamen; timmermansbedrijf en castreerden Wie over deze zaken iets in dialect heeft te melden kan eveneens terecht bij het secretariaat. Uit: Nieuwsbrief van de Commissie regionale geschiedbeoefening Zeeland. 61

Stad en lande | 1989 | | pagina 39