Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland Secretariaat: Touwbaan 10 4301 JV Zierikzee Telefoon 01110-12421 Aan de leden. Datum: maart 1989 UITNODIGING voor de jaarvergadering, te houden op vrijdag 14 april a.s. om 19.30 uur in de Concertzaal van restaurant ,,Mondragon" te Zierikzee, ingang Paardenstraat. Dr. L. Koelmans te Renesse, neerlandicus, houdt na de pauze een inleiding met als titel „Zeeuws, een bedreigd bezit". AGENDA 1. Opening 2. Verslag ledenvergadering 25 november 1988") 3. Ingekomen stukken en mededelingen 4. Jaarverslag 1988") 5. Verslag koscommissie 6. Rekening en verantwoording 1988 (zie bijlage) 7. Benoeming lid kascommissie 8. Begroting 1990 (zie de bijlage) 9. Verkiezing bestuursleden; aftredend zijn de heren M. K. Romeijn, W. P. de Vrieze en A. J. Verhulst. Laatstgenoemde stelt zich wegens tijdgebrek niet herkiesbaar. 10. Rondvraag 11. Sluiting Opgenomen in Mededelingenblad nr. 64. Pauze tegen ca. 20.30 uur. Tijdens de pauze is gelegenheid de boeken Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland deel I, Dreischor, Zonnemaire en de Gouwepolders en deel II, Duiveland, beide boeken met kaarten, te verkrijgen. Ook zijn de Kroniek-jaargangen 1981 t/m 1984 tegen speciale prijs verkrijgbaar. Verder zijn ook andere Kroniek-j aargangen te koop en oude nummers van het Mededelingen blad, voor zover nog voorradig. Dr. Koelmans bracht zijn jeugd in Bruinisse door, zijn vader was er schoolhoofd. Hij ging in Zierikzee school. Na de oorlog studeerde hij in Utrecht Nederlandse taal- en letterkunde. In 1959 promoveerde hij op een dissertatie over het taalgebruik van Michiel de Ruyter. Hij werkte als docent en wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. In 1983 keerde hij terug naar Bruinisse, maar de laatste jaren is hij in Renesse woon achtig. Een theologische studie rondde hij in 1986 af. Hij leverde diverse publicaties op taalkundig terrein, w.o. enkele over Zeeuws dialect. Dhr. Koelmans konstateert dat Zeeland in de laatste halve eeuw haast onherkenbaar is veran derd. Veel is voorgoed verdwenen: natuurgebied, het oude wegenpatroon, leefgewoonten, kle derdrachten enz. Een van de dingen die bleven, is het Zeeuwse dialect. Dr. K. vraagt zich af hoe Zeeuws dat nog is. Kan vervlakking worden tegengehouden. Moet men bewust instandhouding nastreven? Of regelt zich dat vanzelf wel en kan men het dialect maar beter z'n eigen gang laten gaan? Daar over gaat in hoofdzaak de voordracht van deze avond. Namens het bestuur, de secretaris.

Stad en lande | 1989 | | pagina 5