Afb. 2. Een van de Neolilhische huisplattegronden van de Brabers. Het huis meet ca. 10x4 meter. (Tek. ROB Amersfoort). neemt de provincie haast geruisloos haar verantwoordelijkheid voor de professionele behartiging van de archeologie in de provincie Zeeland mede op zich door de aanstelling van een provinciaal archeoloog mogelijk te maken. De hier gesignaleerde rust is echter bedriegelijk, zoals wordt aangetoond in het door de ROB in 1982 uitgegegen boek dat de titel draagt: 'Het bodemarchief bedreigd'. Daaruit blijkt dat in de eeuwenoude Nederlandse stadskernen de bodem angstaanjagend snel op de schop gaat. Overigens geldt dit niet alleen voor stadskernen maar ook, zij het in minder mate, voor dorpskernen. In veel steden leidt dit besef tot de aanstelling van stadsarcheologen. In 1985 werd in Zierikzee de werkgroep stadsarcheologie Zierikzee opgericht. Daarin hebben zitting F. Beekman, P. R. M. van der Sneppen (beiden Commissie archeologie Stad en Lande); D. D. J. van der Poel (direkteur gemeentewerken); H. Uil (streekarchivaris Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) en de provinciaal archeoloog. De werkgroep volgt nauwgezet het grondverzet binnen de gemeente Zierikzee en onderneemt indien noodzakelijk aktie. Zo kon bijvoorbeeld dit jaar een onderzoekje worden uitgevoerd aan de Pieterseliestraat (afb.3). De gemeente Westenschouwen ontwikkelt plannen voor een betere publieksontsluiting van de vroegmiddeleeuwse burcht van Burgh en de inrichting van een vaste expositie in het oude schoolgebouw van Hubregtse. Daarnaast zijn er vele 72

Stad en lande | 1989 | | pagina 10