De excursie naar Leiden Deze keer gingen we eerder op stap dan vorige jaren, al op 6 mei. Twee bussen vol reden om 7.45 uur van het Kraanplein weg en volgens het programma zaten we om 9.30 uur aan de koffie en de appelcarré. Dat was in het gerestaureerde Koetshuis de „Burcht", naast het aloude verdedigingswerk van die naam. We waren daar vlakbij de Hooglandse- of Sint Pancraskerk, die we om te beginnen bezochten. Daar maakte men zich op voor de eerste open dag van het seizoen, maar wij konden rustig rondkijken en luisteren naar de geschiedenis van het bouwwerk: van kleine kapel tot de enorme, nooit helemaal voltooide kerk van nu. Staande op kerkstoelen vertelden enthousiaste gemeenteleden ons dat boeiende verhaal. Het Sint Annahofje aan de Hooigracht was niet ver weg. De heer Hofman en zijn dochter stonden klaar om ons er het een en ander van te vertellen. Hij, buiten in de gemeenschappelijke tuin met de pomp, zij in het kleine kapelletje dat na vijf eeuwen nog zijn oorspronkelijke vorm en inrichting heeft. In de buurt bekeken we nog enkele straten met in de historische omgeving goed passende bebouwing. 't Was vol en druk langs de Oude Rijn toen we op deze frisse, zonnige zaterdagse marktdag terug wandelden naar de Burcht. Daar aangekomen kregen we een aperitief, aangeboden door de jubilerende vereniging. In de genoegelijke Burggravenzaal boven stond de lunch klaar: een broodmaaltijd met een warm hutspothapje, want we waren tenslotte in Leiden. Om twee uur wachtten vier dames-gidsen ons op, allen ter zake zeer deskundig, voor de stadswandeling. Onze groep bekeek het Stadhuis: de Breestraatgevel (1595) en de nieuwbouw (1934) van architect Blaauw. Aan de Lokhorststraat zagen we de Latijnse school, met een prachtige gevel en vlak daarbij het interessante Gravensteen complex met stijlen uit verschillende eeuwen. Vanouds diende het o.a. als gevangenis. De Pieterskerk, in juli nog in het nieuws naar aanleiding van het bezoek van President Bush, staat ook in dit oudste gedeelte van Leiden. We liepen om het koor, de kerk was dicht. Leiden heeft veel hofjes, min of meer gebouwd volgens een eender plan en toch allemaal anders! Wij bekeken er een aantal: het Eva van Hoogeveenshofje, het Jean Pesijnshofje, het Loridanshofje. Onderweg kruisten we het Rapenburg en hadden we gelegenheid even in de beroemde Hortus te kijken. Een groep deelnemers voor de Lakenhal le Leiden. 77

Stad en lande | 1989 | | pagina 15