Iets over onze streektaal en streektaalcommissie Onderstaande inleiding is op enkele aanvullingen en wijzigingen na door ondergetekende uitgesproken op de regiomiddag van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek en onze streektaalcommissie op 18 maart jl. te Zierikzee. Béste ménsen, Onze streektael is al êêl oud. Prof. Weijnen uut Nijmegen eiter a bienae vuuftig jaer elee van eschreeve, dattet meschien wé 't ouste Zêêuws is (l).In daemee kwam en 'n beetje in 't spoor van 'n êêl bekènde geschiedenisman, prof. Huizinga, die de waereld van waeter in land, wae Schouwen- Duuveland in leit, missen ouwe naem Antiqua Zelandia noemde, 't ouwe Zêêland (2). Dat woord „antiqua" is 't zèllefde as antiek, in men weete uut ervaereng van de antiekwienkeltjes ier in Surreksêê, dat antiek dier' is. Dae mommen zuuneg op weeze, dust ok zuunig op ons Zêêwse land in onze Zêêwse tael. 'k Wi julder 'n paer voorbeelden noeme van den ouderdom van onze tael op Schouwen-Duuveland. In de Schouwse Wèstoek kènne ouwere ménsen nog de woorden wékken, weezeke in wuisse. Een wékken is een weegje in m'n kènne 't ier in Surreksêê as Jannewèkken. Een weezeke is een bosje graen, da bie mekaor' ebonden is nae 't raepen op 't land in 'n wuisse ('n êêl vrimd woord is tat) zouwe men op aore plèkken van ons eiland 'n groentje noeme, 'n stikje gras bie een splitseng van weegen. 't Groentje was ier in Surreksêê ok êêl bekend. Wekken in weezeke bin duudelek nog woorden uutte middelêêwen. Da kummen zie an de léste klanken -ken in -ke, die toen in de verkleinwoorden voorkwaeme. Middelêêws van ofkomst is ok m'n knècht, m'n kngje, wasse op Bru zégge teegen 'n man of 'n jongen. Da klienk êêl vertrouwelek, vooraol ajje da zeit op 'n manier' as: Men knègje lieve, da mojje toch nie doe. Om dammen bést gröös op onze tael kunnen weeze, èmmen d'r de léste jaeren wat annedae om 'n meer onder d'andacht te briengen. In daerom èmmen in 1986 onze streektaelcommissie opgericht, 't Gebeurde nae 'n onderwijsdag van „Stad in Lande", waer in ieder geval zö'n 50% van de onderwijsmènsen voor een streektaeldag was om mi mekaore te bepraeten oe te streektael d'r in de schooien op ons eiland an toe was. Om d'r an t' èrinneren zég 'k noe mar eeven dat tien dag na bienae drie jaer nog nie georganiseerd is, mar ondertussen is onze commissie a volop an 't wérk ewist. Dae bin gesprèkken ewist mitte Middelburgse Paboleraer Chris Stronks in die is missen studènten druk doende om lèsprojekten vö de schooien te maeken. Men zu der ook ier op Schouwen-Duuveland oover kommem 't oore. Baolve an t onderwijs geeve m'n ok onze andacht an 't geschreeve in gesprooke woord in onze tael. Men vooreg jaer „Keesje Bènders van Brouwersaeven" van Bêênekluuver (J. G. Jonker) uuttegeeve in 'n bundel vö 't 50-jaereg bestaen van „Stad in Lande" stae op staepel. 't Gesprooke woord is verzurgd deu de biedraegen van ons lid A. Leijdekkers („Arjaon") an de ziekenomroep „Nomen Nescio" in de Lokale Omroep Tolen in zélfs 't ziengen in onze tael oor nie vergeete. Binnekort za d'r 'n bandje verschiene mit liedjes van Schouwen-Duuveland (da's ondertussen gebeurd). Voor ons wérk zouwe m'n graeg ok steun kriege van de gemêênten op 't eiland. De Zêêwse gemêênten geeve wé 14 ct. per inwooner uut an „scheppende kunsten", ma verdêêld over êêl wat posten komt er mar 1,38 ct. per inwooner vö de streektael uutte bozze. Dat is nét nie niks, ma beslist nie vee. Onze streektael is dus waerd om op aole 79

Stad en lande | 1989 | | pagina 17