Herdenking Mr. Adriaen Hoffer Vierhonderd jaar geleden, in 1589, werd in Zierikzee geboren Adriaen Hoffer als zoon van de vleeshouwer Rochus Adraensz. Hoffer en Susanna Teellinck. Adriaen studeerde in Leiden rechten en keerde naar zijn vaderstad terug, die hij niet meer zou verlaten. Adriaen Hoffer werd één van de meest vooraanstaande personen van zijn tijd, zowel in zijn woonplaats als ver daarbuiten. In 1616 werd hij raadslid. Tweemaal was hij burgemeester. Van 1627 tot zijn overlijden in 1644 was hij rentmeester-generaal beoosten Schelde. In 1611 was hij in het huwelijk getreden met Magdalena de Jonge. Ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van Adriaen Hoffer wordt een lezingenavond georganiseerd op vrijdagavond 27 oktober a.s., aanvang: 19.30 uur. De avond wordt gehouden in het stadhuis te Zierikzee. Sprekers zijn dr. W. J. Op 't Hof (kerkhistoricus), prof. dr. L. Strengholt (literatuur-historicus) en H. Uil (streekarchivaris). Zij zullen facetten uit het leven van Hoffer belichten. De leden van Stad en Lande ontvangen nog een afzonderlijke uitnodiging (maar noteert u het nu vast in uw agenda?). Comité Herdenking Adriaen Hoffer Hoffer was een gefortuneerd man en onder andere bezitter van een deel van de ambachtsheerlijkheid Bommenede. Zijn vermogen stelde hem in staat tijd vrij te maken voor wetenschap en cultuur. Daarnaast was Hoffer aktief op kerkelijk terrein. Hij was afgevaardigde naar de Synode van Dordrecht (1618/1619), samen met ds. Godefridus Cornelisz. Udemans, de latere schoonvader van Hoffers zoon Rochus. Het meest bekend is Hoffer geworden door zijn literaire aktiviteiten. Zijn hoofdwerk is de dichtbundel „Nederduytsche Poëmata". We leren hem er kennen als een „zeventiende-eeuwse calvinistische regent op zijn best" (dr. P. J. Meertens). 94

Stad en lande | 1989 | | pagina 32