De Stad en Lande-dag, 20 mei 1989 Een in alle opzichten „gouden" dag was het, die zaterdag van de viering van het vijftig jarig bestaan. De drie nog in leven zijnde oprichters van onze vereniging waren er, de commissaris van de Koningin, veel leden en genodigden en 's middags ook een koor. Het mooi gerestaureerde interieur van de Nieuwe Kerk, opgetuigd met fraaie foto's en kleurrijke affiches, zorgde voor een passende omlijsting en de zon door de ramen maakte alles nog feestelijker. Dan het programma met het optreden van de diverse commissies, die er allemaal veel werk van hadden gemaakt deze dag te tonen waartoe ze in staat waren. 's Morgens nog wat officieel met, na de bondige openingstoespraak door de voorzitter, de uitreiking van oorkonden voor geslaagde restauraties en goed ingepaste nieuwbouw, gevolgd door de aanbieding aan de commissaris van een cassettebandje met liedjes in de streektaal, 's Middags de andere commissies, die in enthousiasme nauwelijks voor elkaar onderdeden. De voorzitter van de commissie Veldnamen kon terugzien op veel en intensief werk om tijdig het derde deel van de serie gereed te krijgen, nu over de perceelsnamen e.d. in Westelijk Schouwen. De voorzitter van de commissie Streektaal verheugde zich in de verschijning van het bandje „Het lied van ons eiland", om daarmee de eigen streektaal in ere te houden. De scholen werden geprezen door de voorzitter van de commissie Streekkunde voor zover ze meegedaan hadden aan een wedstrijd om met affiches de aandacht op het jubileum van Stad en Lande te vestigen. De prijswinnaars werden gehuldigd. Het kinderkoor „Nu met hope" uit Haamstede gaf een aantal liedjes in streektaal ten beste. Tot slot de commissies Kleine monumenten en Archeologie, die in de kerk een zeer bezienswaardige tentoonstelling hadden ingericht. Deze liet niet alleen veel foto's van sierende bouwfragmenten zien maar ook een aantal van die ornamenten zelf. Hij geeft ook een zeer instructief overzicht van de Schouwse bewoningsgeschiedenis van ca. 3000 j. v. Chr. af. De voorzitter van eerstgenoemde commissie, tevens voorzitter van de Jubileumcommissie die deze dag georganiseerd had, presenteerde met voldoening de foto-brochure Kleine monumenten van Schouwen-Duiveland. Daarna werd de tentoonstelling voor het publiek geopend verklaard. Het was een dag Stad en Lande waardig, die de toekomst met vertrouwen tegemoet doet zien. 65

Stad en lande | 1989 | | pagina 3